Regl Döneminde Egzersiz Yapılır Mı?

ads ads ads ads
29/07/2021

ads
ads
ads
Regl Döneminde Egzersiz Yapılır Mı?

Toplumumuzda tabu olan konulardan biri olan regl ve regl dönemi, kadınların özellikle sosyal hayatta yaşadığı birçok sorunun temelini oluşturmaktadır. Sadece erkeklerin değil, kadınlar da regl hakkında bilgisizlikleri sebebiyle kulaktan doğma birçok söylentinin etrafını sardığı regl, “kadınların özel günü” kavramı altında toplumdan saklanması gereken, ayıp bir şeye dönüştürülmüş olsa da tamamen doğal bir olaydır ve insanların çocuk sahibi olabilmesi için şarttır.

 

Regl Nedir?

Kısaca, kadın vücudunun üreme işlevini yitiren yumurtayı vücuttan atma işlemi olan regl, ergenlik ile başlar ve menopoz ile sona erer. Her kadının farklı şekillerde yaşadığı ancak önemli bir kısmının çeşitli sıkıntılarla geçirdiği regl dönemi, üreme sisteminin sağlıklı olduğunu en önemli göstergelerinden biridir. Kadından kadına farklı olmak üzere, ortalama olarak 21 ile 35 gün arasında gerçekleşen ve 5 ila 7 gün arasında süren regl dönemi, birçok kadının aşağıdaki sıkıntıları yaşamasına yol açmaktadır;

• Sürekli ağrı,

• Aralıklı kasılmalar,

• İştahta ve ruh halinde ani değişimler.

Genel olarak regl ağrısı olarak adlandırılan bu semptomlara karşı zaman içerisinde birçok çare aranmış, ancak tamamen kurtulmak konusunda kesin bir adım atılamamıştır. Genel olarak regl döneminde yaşanan ağrılara karşı;

• Sıcak su torbası,

• Masaj,

• Doğru beslenme,

• Çok sıcak olmayan su ile banyo ve düzenli uyku düzeni kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kişinin tansiyonun ağrıdan düştüğü durumlarda hastaneler ilaçla müdahalede de bulunmaktadırlar. Özellikle regl ağrısını bu derece yüksek çeken kadınların çeşitli spor ve egzersizlere başlaması birçok uzman tarafından tavsiye edilmektedir.Bunun en önemli sebebi, spor sırasında vücudun ürettiği endorfin hormonunun vücudun ağrılara karşı direncini arttırmasıdır.

Endorfin salgılanması genel olarak vücudun dayanıklılığını arttırırken, kişinin kendisini daha iyi hissetmesini de sağladığından dolayı, olumsuz bir süreç olarak görülen regl dönemine bireyin daha pozitif ve güçlü bir psikoloji ile girmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda vücutta oluşan ağrıların da bir kısmını bloke eden endorfin, vücutta oluşan kasılma ve ağrıların beyin tarafından daha düşük şiddette algılanmasını ve bireyin bunlardan daha az etkilenmesini de sağlamaktadır. Düzenli spor ve egzersizlerin vücuttaki endorfin miktarını arttırmasından dolayı sadece regl döneminde değil, sürekli olarak spor yapmak bu kadınların bu dönemi daha kolay atlatmasına yardımcı olmaktadır.

 

Regl Döneminde Yapılan Spor Herhangi Bir Sağlık Sorununa Yol Açar mı?

Regl döneminde spor ve egzersiz yapmak vücutta herhangi bir sağlık sorununa yol açmaz. Bu dönemde uymanız gereken güvenlik kuralları ile ayın herhangi bir döneminde uymanız gereken güvenlik kuralları aynıdır. Spor yaptığınız sırada yaptığınız egzersiz, antrenman ve hareketler reglinizi, üreme sisteminizi veya genel vücut sağlığınızı olumsuz olarak etkilemez. Bilhassa, özellikle düzenli olarak spor yapan kadınların bu dönemlerde de antrenman ve egzersizlerine devam etmeleri, uzun süreli sağlıklarının devamı konusunda önemlidir.

 

Regl Döneminde Yapılan Spor Zayıflama Konusunda Etkili midir?

Regl döneminde yapılan spor zayıflama ve kilo kaybı konusunda ayın diğer zamanları yapılan spor kadar etkilidir. Birçok kadının regl döneminde yaşadığı ödem birikmesi nedeniyle kilo almış gibi gözükmeleri durumu geçicidir ve spor yapmakla bir ilgisi yoktur. Hatta spor yaparak atılan ter ile ödem oluşumu azaltılabilmektedir.

 

Regl Döneminde Yapılan Spor Sırasında Özellikle Dikkat Edilesi Gereken Bir Şey Var mıdır?

Bu dönemde yapılacak spor aktiviteleri ile tek sorun hijyendir. Vücuttan atılan doku kan içerisinde atıldığından ve kanın da birçok hastalığın en hızlı bulaşma yöntemlerinden biri olduğu dikkate alınarak, gerekli önlemleri alarak regl olan kadınlar spor yapmaya devam edebilir.

Havuz veya denizde yüzmek de regl sırasında gerçekleştirilebilecek eylemler arasındadır. Reglin ilk günlerinde birçok kadının daha fazla ağrı yaşaması sebebiyle bu günlerde özellikle karın egzersizlerinde hafiflemeye gidilebilse de bu gerekli değil, kişisel bir tercihtir.

Regl döneminde çok ağrı çeken ve ilaçlarla bunu dengelemek istemeyen ancak spordan da feragat etmek istemeyen kadınlar, Yoga ve Pilates’e yönelerek bu dönemde spordan kopmayabilirler.

Adet dönemleri düzenli olan takvimle takip edebilen ancak düzenli olarak spor yapmayan kadınlar da, bu dönemde yaşayabilecekleri göğüs bölgesinde hassasiyet, kas yorgunlukları ve bitkinlik hissi ile baş etmek amacıyla Yoga ve Pilates’e başlayarak dönemi daha rahat geçirebilirler.

Yalnızca fiziksel bir aktivite olmayan aynı zaman da hem vücudu hem zihni iyileştirici ve güçlendirici bir faaliyet olan spor ve egzersizlerden regl döneminde uzak kalmanız için bir sebep bulunmamaktadır.

 

Özper Özorun 

Beden Eğitimi Öğretmeni

Türkiye MMA Şampiyonu

KKTC Güreş , Kempo ve Kickboks Şampiyonu

29/07/2021 15:09
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Regl Döneminde Egzersiz Yapılır Mı?
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Beyin ve hafızayı güçlendirecek 3 ipucu

HK SAĞLIK

Nüfusun yaşlanmasıyla beraber Alzheimer görülme sıklığının arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Sultan Tarlacı, sürekli öğrenme çabasının beyni genç tuttuğuna işaret ediyor. Prof. Dr. Sultan Tarlacı, beyin ve hafızayı güçlendirecek üç önemli tavsiyede bulundu: Her gün 10 dakika egzersiz yapmak, dişinizi fırçaladığınız elinizi birer hafta arayla değiştirmek ve öğrenme sürecini tetikleyecek kitaplar okumak.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.