RIK İstanbul Muhabiri Anna Andreu'ya talimat

ads ads ads ads
02/10/2022

ads
RIK İstanbul Muhabiri Anna Andreu'ya talimat

Rum Devlet Radyo Televizyonu (RIK) Müdürü Yıannakis Nikolau’nun, İstanbul’da muhabirlik görevi yapan Anna Andreu’ya, “Türk propagandasını” nasıl ele alacağı konusunda talimatlar verdiği belirtildi.  

Politis gazetesi, RIK Müdürü Nikolau’nun, Türk-Yunan ilişkileri konusunda bir propaganda savaşının söz konusu olduğunu belirterek, tüm muhabirler yerine sadece  İstanbul muhabiri Anna Andreu’ya tavsiyelerde bulunduğunu yazdı.

Habere göre Nikolau, İstanbul’daki Anna Andreu’ya gönderdiği tavsiye notlarında, konuyu nasıl ele alacağı ve haberleriyle ilgili tavsiyelerde bulundu.

Nikolau, 30 Eylül 2022 tarihli “Konu: Türkiye’den (muhabirin geçtiği) Haberler” başlıklı notlardan oluşan mektubunda, Türk tarafınca, gerek Yunanistan gerekse Güney Kıbrıs aleyhine yoğun bir hibrit savaşı hazırlandığının gözlemlendiğini savunarak, "maalesef" RIK olarak bu hibrit savaşı türetmeye kendilerini kaptırdıklarını, bunun da toplumu olumsuz etkilediğini aynı zamanda Kıbrıs sorunun çözümü veya Güney Kıbrıs’ın haklarının uluslararası açıdan ileriye götürülmesi için resmi devletin yürüttüğü çabaların da ayağını kaydırdığını ifade etti.   

Nikoalu, Türkiye’den olan haberlerin resmi açıklamalarla/ Türk hükümetinin resmi tezleri veya Türkiye Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanın açıklamalarıyla sınırlı kalması yönünde telkinlerde bulundu.

Nikolau bu nedenden dolayı diğer durumlarda olduğu gibi, bu tür konulardaki aktarımların, televizyonda bir iki dakika, iki üç dakika radyo olmak üzere zamanla sınırlı olacağını belirtti.

Nikolau, RIK tarafından yayınlanması gerekli olduğu düşünülen olağanüstü bir şeyin tespit edilmesi durumunda ve daha önce belirtilen kriterlere dayanmaması durumunda karar vermesi için haber müdürüne bilgi verilmesi gerektiğini de ifade etti.

Gazete, RIK müdürünün, kavgacı beyanların takip edilmemesi için tüm muhabirlere yönelik talimat vermek yerine sadece RIK muhabiri Anna Andreu’yu hedef aldığını yazdı.

02/10/2022 12:33
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Anna Andreu, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.