Rum Basını: Guterres, Tatar’a yeni süreci başlatmak için öneri yapacak

ads ads ads ads
02/04/2024

ads
Rum Basını: Guterres, Tatar’a yeni süreci başlatmak için öneri yapacak

 

Alphanews haberine göre “Nisan ayı Kıbrıs sorununda gelişmelerin yaşanacağı bir ay olacak ve Kıbrıs Rum tarafı, cuma günü Guterres ile Tatar'ın yapacağı görüşmeye büyük önem veriyor.

BM Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, süreçte ilerleme sağlayabilecek fikirlerini iletecek.

Bu önerilerin, hali hazırda Nikos Hristodulidis’in kabul ettiği belirtiliyor.

Nisan ayındaki hareketlilik, Ersin Tatar’ın önümüzdeki cuma günü New York'ta BM Genel Sekreteri ile yapacağı görüşmeden başlayarak, müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik gelişmeleri beraberinde getirebilir.

Nikos Hristodulidis, “Her şey çok basit… Dediğim gibi, BM Genel Sekreteri Brüksel'de ve daha önce de Holguin ile bir araya geldiğimizde, bana bazı öneriler iletti ve ben de bunları kabul ettim. Türk tarafından bir yanıt geleceğini umuyorum’ dedi.

Haberde, “Bilindiği üzere bu fikirler, Ersin Tatar'ın kesin bir dille reddettiği, üzerinde mutabık kalınan çözüm çerçevesiyle uyumlu” denildi.

Tatar, sürecin ilerleyebilmesi için egemen eşitliğin tanınması önkoşulunda ısrar ediyor.

Antonio Guterres, Güven Artırıcı Önlemler konusu gibi yeni ve eski unsurları içeren bir formülle çıkmazı aşmaya çalışıyor.

Hristodulidis ‘Ancak önümüzdeki birkaç gün içinde en önemli şey, Genel Sekreter ile Kıbrıslı Türk lider arasındaki görüşme olacak, çünkü orada Sayın Tatar'ın yanıt vermesi gerekecek ve umarım Genel Sekreter'in önerisine olumlu yanıt verir’ dedi.

Aynı zamanda, Kıbrıs sorununun, Türkiye-AB meseleleri ile ilişkilendirilmesi konusunda da gelişmeler yaşanması bekleniyor.

İlk tartışma, Maria Angela Holguin’in ay ortasından önce Brüksel'e yapacağı ziyaret sırasında gerçekleşecek.

Bunu takiben, 17 ve 18 Nisan’da Avrupa Konseyi'nde Türkiye-AB dosyası açılacak ve Kıbrıs Rum tarafı, Türkiye'nin taleplerini, pozitif bir gündem temelinde Kıbrıs sorununa ilişkin somut adımlarla karşılamaya çalışacak.”

02/04/2024 08:28
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Guterres, Tatar
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.