HABER KIBRIS

Rum tarafı 2018 seçiminden önce referandum niye istemeyebilir?

ads
23/10/2016


ads

Cenk Uzunoğlu


Müzakerelerin yolunda gittiği, şu konuda da anlaştık diye demeçlerin ardı ardına geldiği bir ortamda hatalı hesap yapma riskini de göze alarak başlıktaki sorunun cevabını Rumlar adına empati yaparak sıralayalım.

Bir, bizim olmasını isteyeceğimiz birçok konuda olduğu gibi Rum’un hayır demesi toplumsal bir refleks ve kendiliğinden oluşan bir ruh hali olduğu ve buna engel olamadıkları için. Diğer bir deyişle Türkiye ve Akıncı ısrarla ‘’2016 sonu son şanstır’’ dediği için.

İki, olası çözümün içeriğini referanduma götürmeyi kabul etmeden planı tüm detaylarıyla kamuoyları ile paylaşıp 2018 Başkanlık seçimini ön referandum oylamasına çevirmek için.

Üç, büyük bir olasılıkla ikinci tura kalacak ve bıçak sırtında kazanılacak bir seçim sonucunda masaya Kıbrıs Türk tarafından daha fazla taleplerle gelmeye zemin hazırlamak için.

Dört, seçim atmosferini ve sonuçlarını kullanarak dışa karşı ‘’pabucumuz pahalıdır’’ görüşünün hakim olması ve kabul etmeleri istenecek konularda dışarıdan gelecek baskılara karşı ellerini güçlendirmek için.

Beş, ABD ve AB’yi seçim sonuçlarına bakarak Rum tarafında çıkacak olan olası ‘’hayır’’ sonucunun sorumluluğunu almaya zorlamak için.

Altı, olası ‘’hayır’’ ihtimaline en büyük sebep olarak garantörlük ve toprak konusunda taviz koparmak adına batıyı Türkiye’ye daha fazla baskı uygulamaya zorlamak için.

Yedi, Türkiye’nin batıya karşı giderek değişen tutumu ortada. Rum tarafında hayır çıkarsa Türkiye ile ilişkilerinizde başınıza çok daha büyük bir bela oluruz mesajını vermek için.

Sekiz, en büyük endişeleri olan kendi taraflarında hayır bizim tarafta evet çıkmamasına zemin hazırlamak için. Zamana ihtiyaçları olduğunu düşündükleri ve sürecin uzamasının bizim taraftaki ‘’hayır’’ cephesinin işine yarayacağını düşündükleri için.

Dokuz, 50 yıldır müzakere edilmesine rağmen yine de yangından mal kaçırılmış algısıyla Başkanlık seçimlerinden hemen önce yapılacak referandumun hayır çıkmasına katkı yapacağını düşündükleri ve bunun bedelinin ağır olacağını düşündükleri için.

On, bir siyasetçi olarak Anastasiades’in kendi siyasi geleceğini bir kenara bırakın, Nobel ödülünü almaya bu kadar yaklaşmışken tarihteki yerini çöpe atma riskini göze almasını beklemenin safça bir beklenti olacağı için.

Bu gerekçeler Rum tarafındaki siyasi iradeye hakim olur da bu müzakere süreci 2017 yılında devam ederse, ‘’2016 son şanstır’’ diyen Akıncı ve Türkiye bunu nasıl açıklayacaklarını çıkıp anlatma derdine düşecekler. Rum’un ‘’gördünüz mü ipler benim elimde’’ diyerek bunun da keyfini ve hazını sürmek istemesi de onbirinci sebeptir.

Empati yapmaya devam edip düşünmek isteyen sıralamaya devam edebilir.

Ben kendi ‘’onbirimi yaptım.

Abartıyorsun diyen, empati ile Rumların referandumu 2018 Başkanlık seçimlerden önce olmasını isteme sebeplerinin ‘’onbirini’’ yapsın.

Çiçek açmaya meyilli yerli erik ağaçlarına duyurulur.

‘’Yerim dar’’ deyip dans etmek istemeyen gelin gibi görüldüğü üzere çözüme ulaşmamak için Rum’un kendine göre sebebi bol. Bunun için de takvim ve hakemliğe dayalı sürece karşı çıkılmaktadır. Buna rağmen bizim tarafta da ‘’ümit en son ölür’’ diye ille de anlaşma diyen de çok.

Bakalım sonunda kimin öngörüsü ağır basacak.

 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Rum tarafı 2018 seçiminden önce referandum niye istemeyebilir?, cenk uzunoğlu
MANŞETLER

HK Cenk Uzunoğlu

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems