Rusya UUİ'ye insansı robot gönderdi

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu'na insansı robot yolladı. UUİ'de 6 kişilik ekip bulunuyor

ads
22/08/2019

ads
Rusya UUİ'ye insansı robot gönderdi

Rus uzay araştırmaları ajansından (ROSCOSMOS) yapılan açıklamaya göre,  UUİ'ye deney, gıda, ilaç ve ihtiyaç malzemelerinin yanı sıra "Skybot F-850" model  insansı robotu taşıyan Soyuz uzay mekiği sabah saatlerinde Kazakistan'daki  Baykonur Uzay Üssünden fırlatıldı.   Mekiğin taşıdığı malzemeler, aralarında Rus kozmonotlar Aleksey  Ovçinin ve Aleksandr Skvortsov'un bulunduğu UUİ'de görevli uluslararası ekibin  ihtiyaçları için kullanılacak.

 "Fyodor" adı verilen insansı robot ise uzay yürüyüşü gibi insanlar  için tehlikeli olabilecek görevlerde kullanılmak üzere test edilecek.  Normalde UUİ'de görev yapacak personeli taşıyan Rus Soyuz mekikleri,  ilk kez ikmal için kullanılıyor.

Mekiğin 24 Ağustos'ta istasyona ulaşması bekleniyor.    UUİ'de 6 kişilik ekip bulunuyor   NASA, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa  Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi UUİ'de farklı ülkelerden 6  kişilik ekip dönüşümlü görev yapıyor.  İstasyondaki görevliler, Rus yapımı "Soyuz" mekikleriyle  taşınıyor.

ABD'li roket ve uzay mekiği üreticisi SpaceX ise NASA'nın "Ticari  İkmal Hizmetleri" programı kapsamında Dragon kargo mekiğiyle UUİ'ye ikmal  malzemeleri taşıyor.    

22/08/2019 17:43
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Rusya UUİ’ye insansı robot gönderdi, haber, kkıbrıs
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.