Rusya'dan ABD'ye yaptırım misillemesi

ads ads ads ads
16/04/2021

ads
ads
ads
Rusya'dan ABD'ye yaptırım misillemesi

Rusya-ABD arasındaki yaptırım krizi derinleşiyor. Rusya, ABD yönetiminin yaptırım adımına cevap verdi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, kendilerinin de 10 Amerikalı diplomattan "ülkeyi terk etmelerini isteyeceğini" söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Rusya'ya karşı yeni yaptırım uygulamalarıyla ilgili açıklama yaptı.

ABD'li 10 diplomattan ayrılmaları istenecek

ABD'nin 10 Rus diplomatı sınır dışı etme yönünde karar aldığını anımsatan Lavrov, mütekabiliyet gereği atılacak adımları bildirerek, "Moskova, ABD'li 10 diplomatın Rusya'yı terk etmesini teklif edecek" dedi.

Rusya, ABD keşif uçağını uzaklaştırdı

Diplomatik temsilcilikte çalışanlara seyahat kısıtlaması

ABD'nin Moskova Büyükelçiliğinde Rus ve üçüncü ülke vatandaşların çalıştırılmaması yönünde prosedürü başlatacaklarını belirten Lavrov, "ABD'nin Rusya'daki diplomatik temsilciklerindeki çalışanların kontrolsüz kısa süreli seyahatleri uygulamasına son verilecek" dedi.

Rusya'dan yaptırımlara ilk tepki: ABD bedelini ödeyeceğinin farkına varmalı

Lavrov, "ABD, bu çizgiden devam ederse, ABD'den Rusya'da çalışan diplomat sayısını 300'e düşürmesini isteyeceğiz" diye konuştu.

ABD'nin bazı Rusya'daki vakıfların faaliyetlerine de değinen Lavrov, "Rusya'nın iç işlerine açık açık müdahale eden Amerikan sivil toplum kuruluşları ve vakıfların ülkemizdeki faaliyetlerini kısıtlayacağız ve durduracağız" dedi.

Rusya-ABD gerginliği

Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov'un Moskova'ya istişareler için daha önce çağrıldığını hatırlatan Lavrov, bu istişarelerin sürdüğünü dile getirdi.

Lavrov, Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov'un ABD'nin Moskova Büyükelçisi John J. Sullivan'ın istişareler için ülkesine dönmesini önerdiğini söyledi.

ABD'den Rusya'ya yaptırım kararı

Biden'ın 10 Rus diplomatın sınır dışı edileceği açıklaması

ABD Başkanı Joe Biden, siber saldırı girişimi ve başkanlık seçimlerine etki etmeye yönelik faaliyetlerle bağlantılı oldukları gerekçesiyle 10 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini dün açıklamıştı.

ABD Hazine Bakanlığı da siber saldırı girişimi ve başkanlık seçimlerine müdahale gerekçesiyle Rusya ekonomisini hedef alan bir dizi yaptırım duyurmuştu.

16/04/2021 21:42
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Rusya, ABD
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.