Rüya Reşat Sanatı ve Eserleriyle Yaşıyor

Rüya Reşat, 1986 yılında düzenlenen KKTC Güzellik Yarışması’nda birinci gelen, herkes tarafından sevilen bir ressamdı…

ads ads ads
23/06/2021

ads
ads
ads
Rüya Reşat Sanatı ve Eserleriyle Yaşıyor

İZ BIRAKANLAR -  Gülten ÖZYAKUP SEZGİN

1986 yılında düzenlenen KKTC Güzellik Yarışması’nda birinci gelen, herkes tarafından sevilen bir ressamdı…

Rüya Reşat

   KKTC eski güzeli Rüya Reşat Güneyli, yıllarca yaşadığı Fransa’dan beş yıl önce Kıbrıs’a dönerek, resim çalışmalarını burada sürdürmenin yanında stüdyosunda öğrencilere ders vermeye başlamıştı. Güneyli, 1986 yılında düzenlenen KKTC Güzellik Yarışması’na katılarak, birinci gelmişti.

   Kıbrıslı Türk grafik tasarımcısı ve ressam Rüya Reşat Güneyli, yaşamını Paris’te ve Lefkoşa’da sürdürdü.

   Paris’te bulunan Ecole Nationale Superieure des Arts Decoratifs okulundan 1993 yılında mezun olan Güneyli, son kişisel sergisini Mayıs 2004’te Cité Intérnationale des Arts, Paris’te açtı. ‘Reminiscences-Anımsamalar’ Kıbrıs’ta açtığı ilk kişisel sergisinin adıydı, bu sergi daha sonra iki toplumlu bir proje haline gelerek Kıbrıs’ı ve Avrupa’yı dolaştı.

   Güneyli’nin bir sonraki sergisi 2006 yılında Paris’te Mona Lisa Galeri’sinde gerçekleşti.

   Kıbrıs’a döndükten sonra, Lefkoşa’daki eski aile evini restore edip, burayı güncel sanat galerisine dönüştürüp çalışmalarına burada devam etti.

   Rüya Reşat, dijital imgeleri kendi yorumlamalarıyla Kıbrıs sanatına kazandıran bir öncü oldu. Fransa’da öğrendiği ve geliştirdiği tekniklerle çok sevdiği Kıbrıs’a 2005 yılında temelli olarak dönen Güneyli, Kıbrıs’ta ilk solo sergisini 2005 yılında Saçaklı Ev’de gerçekleştirdi.

   Güneyli, 2005 ve 2010 yılları arasında Lefkoşa, Paris, Brüksel, Lüksemburg, Atina ve İstanbul’da sergilere katıldı. 23 Haziran 2011’de Paris’te Hospital Pitié Salpetriere’de yaşama veda eden Güneyli için ailesi, Rüya Reşat’ın çalışmalarını paylaşmak ve anısını yaşatmak adına stüdyosunu ziyaretçilere açtı.

   Yakınları tarafından, hayat dolu, neşeli, yardımsever bir kişi olarak tanımlanan Güneyli, 1986 yılında düzenlenen KKTC Güzellik Yarışması’na katılarak, birinci geldi.

   Yetenekli bir ressam olan Güneyli, Kıbrıs ve Fransa dışında dünyanın çeşitli yerlerinde birçok sergi açarak, eserlerini sanatseverlerin beğenisine sundu.

***

***

***

23/06/2021 11:02
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Rüya Reşat, kıbrıs, haber, kktc
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.