Saçları elinize verdiren içecekler! Kel yapıyor, ağzınıza değdirmeyin

Kadın ve erkek güzellik algısında saçlar önemli bir yere sahiptir. Gür saçlar ve dolgun bir görünüm için zararlı içeceklerden uzak durmalı. Peki hangi içecekler kelleştiriyor?

ads ads ads ads ads
09/05/2024

ads
Saçları elinize verdiren içecekler! Kel yapıyor, ağzınıza değdirmeyin

Saç dökülmesi ilerleyen yaşlarda daha sık görülüyor. Saçların korunması için vitamin bakımından zengin besinlere ve içeceklere yönelmek gerekir. İşte detaylar...

Erkeklerin hem sağlık olarak hem de tüm hayatını etkileyebilecek en korkulu senaryolardan birisi kel kalmak. Kadınlar arasında da büyük bir sorun olan kellik problemi daha çok erkeklerde yaşanması sebebi ile her zaman için gündem konusu olmaya devam ediyor.

Hal böyle iken bu konu hakkında yapılan araştırmaların da sonu gelmiyor. Yapılan bir araştırmada ortaya çıkan sonuçlar ise hepimizi doğrudan etkileyebilecek sonuçlar içeriyor.

Araştırmada bazı içeceklerin saç sağlığına zarar verebileceği ve bu sebepten dolayı kelleşme riskini artırabileceği ortaya çıktı.

RİSKİ YÜZDE 42 ARTIRIYOR

Enerji ve gazlı içecekler kellece riskini yüzde 42 oranlarına kadar artırabiliyor. Bu içeceklerin böyle bir etkisi olduğunu bilen insan sayısı çok az.

Bilim insanlarının 2000 kişi ile yaptığı araştırma sonuçlarında erkeklerde kelleşme riskini artıran içeceklerin ilk deneylerde yüzde 30 ikinci deneylerde ise yüzde 42'ye kadar etkili olduğu belirtildi.

SEBEBİNİN ŞEKER OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

Bilim insanları daha sonraki yaptığı deneylerde istatistiklerin bu düzeyde kaldığını belirtti. Bu içeceklerin kelleşme riskini artırmasının sebebinin ise içeceklerin kan şekeri oranını bir anda yükseltip düşürmesi olarak tahmin ediliyor.

09/05/2024 10:26
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: saç, erkek, kel, kelleşme, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.