Safra kesesi polipleri nedir? Kanser riski taşır mı?

Yağmur Düşer'in sunduğu Yaşama Katkısı Olsun programının bu haftaki konuğu Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Cemal Cevheroğlu.

ads ads ads ads
02/03/2023

ads
ads
Safra kesesi polipleri nedir? Kanser riski taşır mı?

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Cemal Cevheroğlu, safra kesesi poliplerinin çoğunlukla asemptomatik seyreden küçük iyi huylu lezyonlar olduğunu söyledi. Kese poliplerinin yüzde 95’i tamamen iyi huylu olup kansere dönüşüm riskinin olmadığını belirten Doktor Cevheroğlu, yüzde 5’inin kanserleşme risk olabilen polipler olduğunu açıkladı.

Safra kesesi poliplerinin büyüme hızının insandan insana değiştiğini  vurgulayan Cehverooğlu,  tüm poliplerin göz altında tutulup, 6 ay ve yıllık  ultrason takibi ile takip edildiğini ifade etti.

Poliplerin büyümesi, gelişmesi ve şekil değişmesi halinde cerrahi  müdahale edilebileceğini söyleyen Cehveroğlu, Polip 1 cm’nin üzerinde ise kanserleşme riskinin yüksek olabileceği için ameliyat edilir. Ameliyatla safra kesesi poliplerinin kanserleşme riskini yok ediyoruz. Polipler 1 cm  altında ve  sayısı fazla ise yine ameliyat ediliyor.” dedi.

 

02/03/2023 10:10
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: cemal cevheroğlu, dr. cevheroğlu, genel cerrah, genel cerrahi, haber, kıbrıs, kktc, Safra kesesi polipleri, polip, safra kesesi, tüm batım
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.