HABER KIBRIS

Sağlık Bakanlığı'ndan Grip Uyarısı

ads
09/01/2017

Sağlık Bakanlığı'ndan Grip Uyarısı
ads

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, kış aylarında yüksek ateşli solunum yolu enfeksiyonları içinde ani artışın mevsimsel grip enfeksiyonunu düşündürdüğü ve şu an için ülkede beklenenin üzerinde epidemiyi düşündürecek salgın saptanmadığı belirtildi.

Açıklamada, vatandaşların buna rağmen tedbiri elden bırakmamaları istenerek gripten korunma yöntemlerini hatırlatıldı. Buna göre:

  • Özellikle hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalı,
  • Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat edilmeli,
  • Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalı,
  • Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı,
  • Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalı,
  • Yüzeyler sık sık temizlenmeli

Açıklamada, 65 yaş ve üzerindeki kişiler ile yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişilerin, astım dahil kronik akciğer ve kalp-damar hastalığı olan erişkin ve çocukların, şeker hastalığı dahil herhangi bir kronik metabolik hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, kan hastalığı veya bağışıklık sistemi baskılanmış olan erişkin ve çocukların,ayrıca;6 ay-18 yaş arasında olup, uzun süreli aspirin tedavisi alan çocuk ve gençlerin grip aşısı olması gerektiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı açıklamasına göre, bu gruplardaki kişilerin yılda bir defaya mahsus olmak üzere grip aşısı bedelleri Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmak üzere, aşılar Devlet Hastanelerinin polikliniklerinde yapılmaktadır. 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: sağlık bakanı, grip, hasta
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems