HABER KIBRIS

ad

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Diyetisyen Denizgil, sağlıklı kilo vermenin yollarını yazdı.

ads
23/03/2019

ads
Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Diyetisyen Leman Denizgil, HABERKIBRIS için kaleme aldığı yazıda sağlıklı olarak kilo vermenin nasıl olması gerektiğini belirtti.

Leman Denizgil'in yazısı şöyle:

Yanlış beslenme alışkanlıkları ve diyet uygulamaları, kilo sorunlarında artış yaşanmasına neden oluyor. Hızlı bir şekilde kilo vermek uğruna uygulanan şok diyetler, yanlış planlanmış beslenme programları ve tüketilen yapay besinler ile hızlı kilo kaybı sağlansa da sağlıksız bir zayıflama gerçekleşeceği için bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Ayrıca bu gibi durumlarda çoğu zaman diyet bırakılır bırakılmaz verilen kilolar geri alınır. Bu nedenle zayıflama sürecinin başlangıcında hedef yalnızca kilo vermek değil, “sağlıklı” kilo vermek olmalıdır.

İşte sağlıklı kilo vermenin 6 yolu;

1.İlk olarak güne zinde başlamanın en etkili yolu kahvaltı

Sağlıklı kilo vermenin ilk altın kuralı sabahları yapılacak iyi bir kahvaltıdır. Kahvaltı yaparak güne başlamak, konsantrasyonu ve gün içerisindeki performansın verimliliğini artırır. Diğer öğünlere kadar iştah kontrolü sağlar. Böylece öğünler arasında da gereksiz kalori alımlarını azaltır. Bireye özgü hazırlanmış bir kahvaltı tabağı sağlıklı kilo vermek için dikkat edilmesi gereken ilk adımdır.

2.Aç kalmayın

Diyet süresince az az ve sık sık beslenmek, vücudun açlık hissetmesine engel olarak metabolizma hızının yavaşlamasını önler. Bu nedenle diyet 3 ana öğüne ek olarak en az 2 veya 3 ara öğün içermelidir.

3.Posa alımınızı arttırın

Beslenme de yüksek lif içeriğine sahip olan besinlere yer vermek, tokluk hissinin sağlanmasını kolaylaştırır Posa olarak da adlandırılan diyet lifleri, besinlerde sindirilmeden ve vücutta kullanılmadan dışarı atılan kısımdır.Tam tahıllarda, meyvelerde, sebzelerde ve kurubaklagillerde daha fazla bulunan posa, bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önler. Bu nedenle posalı besinlerin tüketimi yalnızca diyet döneminde değil, yaşam boyunca alışkanlık haline getirilerek uygulanması gereken bir davranıştır.

4.Gün içerisinde tüketilen su miktarı

Su, sağlıklı bir yaşam için günlük 2-2,5 litre tüketilmesi elzem bir sıvıdır. Günlük yeteri kadar alınan su, metabolizma hızını arttırarak, yağ yakımına yardımcı olur. Dokulara oksijen salınımını sağlar. Her şeyin fazlasının zararı olacağı gibi fazla tüketilen su miktarı da fayda göstermeyecektir.

5.Düzenli uyuyun

Gece geç saatlere kadar uyumayan kişiler akşam yemeğinden sonra süre uzadığı için acıkır ve yemek yeme gereksinimi duyarlar. Yatma saatini düzenlemeyen kişiler uyumaya yakın yüksek kalorili yiyecekler tüketerek vücutta yağ depolanmasına neden olurlar.

6.Günlük fiziksel aktivite düzeyi

Haftada 3-4 kez ve 45 dakikalık düzenli yapılacak egzersizler, vücut kas kitlesini koruyarak kilo kontrolü sağlar. Egzersiz veya spor yapmaya vakit bulamayan bireyler ise gündelik işlerini daha aktif hale getirerek fiziksel aktivite düzeylerini arttırabilirler. Örneğin, asansör yerine merdiven kullanmak, , mümkünse araba yerine bisiklet kullanmak, bahçe işleriyle uğraşmak, çocukların aktivitelerine eşlik etmek gündelik hayatta basit ama etkili sonuçlar yaratabilir.

 

Bu habere tepkiniz:
TAGS: leman denizgil, beslenme, diyetisyen, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.