Sahte reçete soruşturmasında 2 eczacı daha mahkemeye çıkarıldı

ads ads ads ads
27/02/2024

ads
Sahte reçete soruşturmasında 2 eczacı daha mahkemeye çıkarıldı

Sahte reçete soruşturması kapsamında tutuklanan Eczacı B. T. ile ve Eczacı M. D. bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi'ne çıkarıldı.

"BİNDAYI'NIN YAZDIĞI 37 REÇETE SAHTE"

Mahkemede mesele ile ilgili şahadet veren Müfettiş Cemali Çiftçi olguları aktardı. Polis, yapılan soruşturma sonucu Lefkoşa’da faaliyet gösteren Galen Eczanesinin sahibi Bahire Turganer’in mesele kapsamında daha önce tutuklanan ve teminata bağlanan doktor Özel Bindayı ile birlikte müşterilerin bilgisi dışında reçete hazırlayarak, sosyal sigortalara gönderip, sahtekarlıkla para temin ettiğini söyledi. Polis, zanlının 2022 yılı Ekim, 2023 yılı Ağustos ayları arasında sosyal sigortalara 995 adet reçete gönderdiğini belirtti. Polis, bu reçetelerden 961  tanesinin Bindayı tarafından yazıldığını, 917 tanesinin incelendiğini, Bindayı’nın yazdığı 37 tanesinin sahte çıktığını açıkladı. Polis, sahte reçetelerle ilgili 53 kişiden ifade aldıklarını belirtti.

Polis, Lefkoşa’da faaliyet gösteren Kermiya Eczanesi’nin sahibi M.D’nin ise mesele kapsamında daha önce tutuklanan ve teminata bağlanan doktor doktor Niyazi Perk ile birlikte yine 2022 yılı Ekim, 2023 yılı Ağustos ayları arasında müşterilerin bilgisi dışında reçete hazırlayarak, sosyal sigortalara gönderip, sahtekarlıkla para temin ettiğini söyledi. Polis, zanlının 2022 yılı Ekim, 2023 yılı Ağustos ayları arasında sosyal sigortalara 969 adet reçete gönderdiğini, bunlardan 912 tanesinin Perk’in yazdığını, 574 tanesinin incelendiğini, 38 tanesinin sahte çıktığını söyledi. Polis, sahte reçetelerle ilgili 58 kişiden ifade aldıklarını belirtti.

Soruşturmanın geniş çaplı devam ettiğini kaydeden polis, zanlıların tahkikatın geri kalan kısmına etki etmeyeceğini ifade ederek, uygun bir teminata bağlanmalarını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç zanlıların 50 bin TL nakit teminat yatırması, ikişer kefilin 500’er bin TL kefalet senedi imzalaması ve yurt dışına çıkış yasağı şartlarıyla tutuksuz yargı emri verdi.  (Kamalı Haber)

 

27/02/2024 14:35
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: sahte reçete, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.