Salih Çeliker yazdı: ''Ab Parlamentosu seçimleri üzerine birkaç söz''

ads ads ads ads ads
21/06/2024

ads
Salih Çeliker yazdı: ''Ab Parlamentosu seçimleri üzerine birkaç söz''

9 Haziran’da Avrupa çapında ve Güney Kıbrıs’ta da yapılan AB Parlamentosu seçimleri, çok değişik yorumlara sebep olacak şekilde sonuçlandı.

AB içerisinde çeşitli eğilimlerin öne çıkması ve seçmenlerin değişik davranışlara da meyil etmekte olduklarını görüyoruz.

Bizi esas ilgilendiren, “Kıbrıs adası için” AB Parlamentosuna 6 milletvekili seçilmesi sürecidir. AB kurallarına göre bunların 4 tanesi Kıbrıs Rum Toplumu içerisinden, 2 tanesi de Kıbrıs Türk toplumu içerisinden seçilmelidir. Fakat Rumlar bunu yozlaştırarak, kendi listelerinden Kıbrıslı Türk bazı kişileri seçime koyarak, AB kuralını yerine getirdiklerini iddia etmektedirler. Kıbrıslı Türk adayların da Kıbrıslı Türkleri ne kadar düşündükleri ve seçilince Kıbrıslı Türklere ne yarar sağlayacakları meçhuldür.

Daha önce de beyan ettiğimiz gibi, Demokrat Parti, bu seçimlerin Kıbrıslı Türkleri direk ilgilendirmediği gerçeği, Kıbrıslı Türklerin seçime katılma oranları ile perçinlenmiştir.

Bu noktada Güney Kıbrıs’taki bu seçimlerde oy kullanma hakkı elde etmiş oldukları iddia edilen Kıbrıslı Türklerin, oy kullanma hakkını nasıl elde ettikleri yorumlanmalıdır.

Bize göre 1963’den beri ve bilhassa 1974’den sonra Kıbrıslı Türklerin yaşamakta oldukları seyahat ambargoları, Kıbrıslı Türkler için her zaman ciddi engeller oluşturmaktadır. Burada beyan etmemiz gerekir ki, “dostane ve birlikte yaşayacağız” iddiası ile yola çıkan Kıbrıslı Rumlar, bize her alanda ambargolar uygulayarak, bizi ancak kendilerinden uzaklaştırmaktadırlar. Ama bu süreçte de gelişen ticaret hacmimiz, seyahat gereksinimimiz, globalleşme ve küreselleşme gerçekleri, Kıbrıslı Türkleri de daha çok va daha hızlı seyahat etme zorunluluğuna ve ihtiyacına itmektedir. İşte bu nedenle, 105 bin olarak açıklanmış olan Kıbrıslı Türk seçmenin büyük çoğunluğu, Güney Kıbrıs’ta seçmen olmak ve/veya vatandaşlık haklarından yararlanmak uğruna değil de ambargolar nedeniyle, Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargoları bir nebze delip etkisini azaltmak uğruna Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu almış bulunmaktadırlar.

Aynen, 1974 öncesi İngiliz pasaportu, Avustralya pasaportu, Kanada pasaportu almış olan Kıbrıslı Türkler gibi, seyahat belgesi elde etmek ve nispeten daha hızlı ve kolay seyahat edebilmek adına, birçok Kıbrıslı Türk bu Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunu almıştır.

Ambargolar ile zorlanan bir halkın, çıkış yolları yaratması yadırganmamalıdır. Ve bu seyahat belgesine sahip olmak Kıbrıs Cumhuriyetinin emrinde ve altında yaşamak zorunluluğu getirmez. Dünyanın çok yerinde, Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunu belirli paralar ödeyerek alan yabancılar da vardır ve bunlar da bizim gibi belirli avantajlardan yararlanmak için geliştirilen manevralardır.

Bu sözden devamla, 105 bin seçmenden ancak yüzde beşi, bu adada Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğini kabul eder gibi görünmetedir. Bize göre oy verenlerin bazıları da adaylar için, akraba hatırı ve hatta bazıları da ideolojik nedenlerle oy vermişlerdir.

Kıbrıs Türk halkı içerisinde 5 bine yakın kişinin, diğer çoğunluktan farklı düşünmesi bizi hiç rahatsız etmez. Bu durum dünyada demokrasının gereğidir ve çok renkli bir yelpazede yaşamak Kıbrıslı Türklerin zenginliğidir. Kıbrıslı Türkler her renkten, her ırktan, her düşünceden insanların Kuzey Kıbrıs’ta özgürce yaşayabileceklerini çok değişik yöntemlerle ispatlarken, bu seçim sürecinde de demokrasi uygulamalarımız kanıtlanmıştır.

Güney Kıbrıs’ta seçime girecek olan, ve direk Kuzey Kıbrıs otoritelerini ve Anavatan Türkiye’yi suçlayıp tehdit eden bazı adaylar, Kuzey Kıbrıs’ta pervasızca gezip propaganda yapmışlar ve hiç bir engel ile karşılaşmamıştırlar. Bu durum, ilgili adayların tavırlarını onaylamak değil, Kıbrıs Türkünün tahammül sanatının sergilenmesidir. Her ne kadar bu tahammül sınırlarını zorlayacak söylemler ortada gezmiş olsa bile, Kıbrıs Türkü bu süreçte hiç bir istenmeyen, nahoş olay yaşamamıştır.

Seçmen konusundaki yorumumuzu böyle yaparken, Avrupa Birliğine de bazı mesajlar iletmek zorundayız. Avrupa Birliği de Birleşmiş Milletler de artık, Kıbrıs adasında iki ayrı halk olduğunu ve bir kesimin, diğerini tahakkümü altına alamayacağını görmelidir. Bu adada yaşayan iki halkın, yan yana, dostane ve sorunsuz yaşamaları, hem ada halkı hem de tüm komşu ülkeler için kazanım olacaktır. Birbirine tahammül edebilen, ama hak ve hukuklarına müdahale edemeyen iki komşu olarak yaşamak ve hiç savaş gereksinimi duymamak istiyoruz. Kıbrıslı Türkler artık birçok realiteyi görüp benimseme yolundadır. Bu yüzdendir ki halkımızın çoğunluğu, yan yana ve barış ve huzur içinde iki ayrı devlet çözümünü benimsemiştir.

Avrupa Birliği bundan sonraki parlamento seçimlerinde Kuzey Kıbrısın 2 sandalyesini, Kuzey Kıbrıstaki siyasi partiler üzerinden, ve tüm Kıbrıslı Türklerin oyları ile seçtirme girişimlerini şimdiden başlatmalıdır. Avrupa Birliği artık KKKTC ile de görüşmeleri başlatıp, uyum süreci sonunda tüm AB Kurallarının Kuzey Kıbrtıs’ta da uygulanması için direk görüşmelere başlamalıdır.

Bir diğer nokta da Kıbrıslı Rum seçmenin verdiği net mesajdır. Fanatik Enosis’çi, EOKA’cı ELAM yükselmeye devam ederken, çok apolitik ve tecrübesiz bir gencin AB parlamenteri seçilmesi de ciddi olarak yorumlanması gereken konuların başında gelir.

Kıbrıslı Rüm seçmen, Kıbrıslı Türk adaylara geçit vermemiştir. Üniter devlet söylemlerini hala daha bazı noktalarda duyduğumuz Kıbrıs Rum kesimi Kıbrıslı Türklere tahammül edememektedir. Kıbrıs Rum kesimi ancak Kıbrıslı Türk işçilere tahammül etmekte ve yönetici pozisyonuna gelebilecek Kıbrıslı Türklere bu vize verilmemektedir.

Tabii adayların bazıları, çok uç söylemlerle hem Kıbrıslı Türk halkın bir kısmını hem de Kıbrıs Rum seçmenin bir kısmını kandırmaya yönelik radikal söylemler kullanmışlar ve bu da geri tepmiştir. Kıbrıslı Rum seçmenden yeterli oyu alamamışlardır.

Kıbrıslı Türk seçmenden yeterli ilgiyi görememek de adaylar açısından bakıldığında, adayların bu seçimden önce Kıbrıslı Türklere ne hizmetler verdiklerine bakılması gereksinimini getirir. Bu seçimde, önceleri Kıbrıs Türk halkıyla pek ilgisi olmayan ve seçim sürecinde mantar gibi ortaya çıkan adaylar olduğu gibi, geçen dönem AB parlamentosunda olan bir adayın da, geçen 5 yıl içinde Kıbrıs Türk halkına ne hizmet vermiş olduğunu Kıbrıslı Türk pek görememiştir.

Bu aşamada KKTC hükümetinin acilen bir durum değerlendirmesi yapıp,

1. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde halkımızın dünyaya engelsiz açılabileceği pasaport ihtiyacını gidermek için düşünmesi

2. Avrupa Birliği ile ilişkileri çok hızlı ve geniş bir şekilde çoğaltarak, hem AB desteğinden çok daha fazla yararlanmanın yollarını açması hem de AB’nin Kuzey Kıbrısı muhatap alması durumunun geliştirilmesi

3. Anavatan Türkiye’nin de dış ülkelerdeki elçiliklerinin desteği ile Kıbrıs Türkünün uluslararası siyasi arenada daha göze batan bir aktor olmasının sağlanması

4. Ve tüm bunlar kadar önemli,hatta daha da önemli, iç işlerimizin süratle iyileştirilmesi, yolsuzlukların vekanunsuzlukların derhal ve ciddi şekilde denetlenerek, gerektiğinde cezalandırılarak, Meclisimizin 3 ay yaz tatili yapmadan, yasal düzenlemeleri hızlı bir şekilde yaparak, halkımıza daha yaşanası bir ortam sunması çok önemlidir.

Maalesef, aksayan taraflarımız olduğu sürece, gerek Kıbrıs Rum tarafı, gerekse de onlara parallel düşünen kesimlerimizin sesi çok ve kolay çıkacaktır. Önemli olan, şikayet unsurlarını hızla ortadan kaldırarak, mutlu ve müreffeh bir Kıbrıs Türk Halkı yaratmaktır. Ve bu uygulama da hükümetlerimizin elindedir. Halkın refahı ve mutluluğu en ön sırada düşünülmeli ve uygulamalar ona göre yapılmalıdır.

Yani, Kıbrıslı Türkler, bu adanın Kuzeyinde, özgürce, refah içinde ve can korkusu olmadan, dünya vatandaşı olarak yaşamak istemektedir.

Ambargolar bu çağda artık açıklanamaz birer insan hakları ihlalidir.

Kıbrıs Türkü tüm ekonomik zorluklara rağmen, yoluna devam etmektedir ve KT yöneticilerin de bu yolu daha çok açmak için, kendilerine düşeni yapma zorunluluğunu artık daha net görmelidirler.

Salih Çeliker

Dış İlişkiler ve Ekonomi ‘den Sorumlusu

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı

21/06/2024 12:23
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Salih Çeliker
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.