Sandıklar Kuruldu

Ulusal Birlik Partisi (UBP) olağanüstü kurultayı bugün yapılıyor

ads ads ads ads
31/10/2020
HK

ads
ads
ads
Sandıklar Kuruldu

Ulusal Birlik Partisi (UBP) olağanüstü kurultayı bugün yapılıyor, Parti Genel Başkanlığı için Dursun Oğuz, Ünal Üstel, Faiz Sucuoğlu, Nazım Çavuşoğlu ve Hasan Taçoy yarışacak.  Kurultay’da oy verme işlemleri saat 11:00 başladı. Oy verme işlemleri 20.00’de sona erecek.

OLASI İKİNCİ TUR 7 KASIM'DA

Herhangi bir aday ilk turda kullanılan oyların yüzde elliden fazlasını alırsa UBP Genel Başkanı seçilmiş olacak. Aksi halde en fazla oyu alan iki aday arasında 7 Kasım Cumartesi oylama yapılacak.

SANDIKLAR KURULDU

Lefkoşa Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda saat 11.00'da açılışla başlayan Olağanüstü kurultay, 20.00'de, oy verme işleminin sona ermesiyle tamamlanacak. Covid-19 önlemeri çerçevesinde gerçekleşecek oy verme işleminde üyeler 40'ar gruplar halinde içeri alınacak.

KONUŞMALAR YAPILMAYACAK

  5 adayın yarışacağı kurultay Covid-19 önlemleri çerçevesinde yapılıyor. Seçime katılacak adaylarla varılan konsensüs gereği hiçbir adayın konuşma yapmayacağı belirtildi.

TEK KONUŞMACI SANER

UBP Genel Sekreteri Ersan Saner, tek konuşmacının genel başkanlığa vekalet etmesinden dolayı kendisi olacağını söyledi. 

Konuşmanın ardından oylamaya geçileceğini belirten Saner, pandemi koşulları yüzünden elektronik oylama yapılabilmesi için tüm hazırlıkların da tamamlandığını ancak, birkaç adayın bu konuda tereddütleri olmasından dolayı oylamanın eski sistemle yapılacağını vurguladı.

“ERKEN SEÇİME GİTMEKTEN ÇEKİNMEYİZ”

UBP’nin Genel Başkanının aslında ülkenin başbakanı olacağını da söyleyen Saner,  “Biz parti olarak hükümet kurma çalışmalarında tüm şartları zorlayarak yapacağımız çalışmaların sonuç vermemesi halinde erken seçime gitmekten de çekinmeyeceğimizi çok net ifade etmek isterim” dedi

OYLAMA ESKİ SİSTEMLE

Saner, pandemi koşulları yüzünden elektronik oylama yapılabilmesi için tüm hazırlıkların  tamamlandığını ancak, birkaç adayın bu konuda tereddütleri olmasından dolayı oylamanın eski sistemle yapılacağını vurguladı.

KURULTAYDA GERGİNLİK

Oy verme işlemi Parti Tüzüğü gereği nisabın sağlanamamasından dolayı gecikmeli başladı.

Oy vermek için sabahın erken saatlerinde gelen ve sırada bekleyen üyeler bu duruma tepki gösterdi. Seslerin yükselmesi ve protestolar nedeniyle salonda gerginlik yaşandı.

 

OY PUSULASINDAKİ SIRALAMA

 11. UBP Olağanüstü Genel Kurultayı’nda ilk sırayı Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz alırken, Girne Milletvekili Ünal Üstel ikinci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu üçüncü, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu dördüncü, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ise beşinci sırada yer aldı.

31/10/2020 10:16
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Ulusal Birlik Partisi
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.