Savaşın sembolü ‘Z’ harfi oyuncak mağazalarında

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaş tüm şiddetiyle sürüyor.

ads ads ads
03/05/2022

ads
ads
Savaşın sembolü ‘Z’ harfi oyuncak mağazalarında

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaş tüm şiddetiyle sürüyor. Rus ordusunun neredeyse tüm askeri araçlarının, özellikle de tanklarının üzerine çizdiği Z sembolü savaşın başından beri tartışılmaya devam ediyor. Ünlü Rus figürlerin ve sporcuların giysilerine bile yansıyan bu işaret şimdi de çocuklar için tasarlanan oyuncaklarda görülmeye başladı…

İlk olarak savaş alanındaki tanklarda ve zırhlı araçlarda görülen Z harfi, o zamandan beri Putin rejimi tarafından propaganda amacıyla kullanılıyor ve Rus medyasındaki haberlerde ön saflarda kendine yer buluyor.

PUTİN YANLILARI KULLANIYOR

Putin yanlısı ünlüler Z rozetleri takmaya başladılar ve genç aktivistler Z markalı tişörtlerle kendi videolarını yayınladılar ve dünyaya seslendiler:

"Rusya için! Putin için!"

Kremlin, Z harfinin 'za pobedu' (zafer için) ifadesini temsil ettiğini iddia ederken, Rusya’nın kullandığı Kiril alfabesinde bu harfin bulunmaması kafaları karıştırmıştı. Z harfinin sesi, Kiril alfabesi karakteri 'з' ile gösteriliyor ve Latin alfabesinde yer alan Z'nin neden Rusya'nın silahlı kuvvetleri ve Putin'in propaganda kampanyası tarafından benimsendiği hâlâ sorgulanıyor.

Bazı siyasi analizciler, Rusya'nın Z işaretini kullanmasını, Nazilerin II. Dünya Savaşı sırasında gamalı haç kullanmasıyla karşılaştırıyorlar.

Daha önceki günlerde Rusya’da hastanelerde tedavi gören hasta çocukların hastane bahçesinde toplanarak bir Z harfi oluşturacak şeklinde hastane bahçelerine toplandığı ve poz verdirildiği ortaya çıkmıştı.Rus milli takımı için yarışan jimnastikçi Ivan Kuliak, Katar'da Dünya Kupası etkinliğinde madalya töreni sırasında giydiği formaya bir Z harfi yerleştirmesi nedeniyle eleştirilmişti. Sporcu şimdi jimnastik federasyonlarından disiplin cezası almakla karşı karşıya.

OYUNCAK YAPTILAR!

İşte bu tartışmalı sembol şimdi çocuklar için özel olarak tasarlanmış oyuncakların üzerinde de görülmeye başladı ve gerek Moskova’daki oyuncakçılarda gerekse internet üzerinden satış yapan sitelerde yerini aldı.

 

03/05/2022 15:19
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Savaş, sembolü, z harfi, oyuncak,
MANŞETLER

HK YAŞAM

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.