HABER KIBRIS

Seçim diye… Her şey mübah… Yaşasın popülizm

ads
21/11/2017


ads

Hüseyin Ekmekci


“Bir işe giriyorsunuz ve “şartlarını” biliyorsunuz… UBP, CTP, DP size torpil yapsın diye canınızı yiyorsunuz… Yan masadaki “kadro” alsın diye sınav üstüne sınav geçiyor… Sonra, “beni de kadrolayın”… Başsavcılığın bu konudaki “çaktım almaz” görüşünü de “kirli siyasetin zemin bulmasına” yardımcı görüyorum…”

Yazdım…Yazının devamı, bu kısa görüşe destek verenlerin düşüncesidir. İsimlerinin önemi yoktur. Popülizmin dik alasını yaşadığımız bu ortamda, Erkan Okandan, Nezire Gürkan ve Serhat Kutlu ile, bugünkü köşeyi ortak paylaşıyoruz.

1997 yılında anayasa mahkemesinden dönmüş bir yasa ayni içerikle nasıl olumlu görüş alır? Birilerinin kızı/oğlu da bu yasada kadrolanacaksa kim takar anayasa mahkemesini. Torpil mi? Yok canım bizde olmaz öyle şeyler!!! Tesadüf!!!

Mecliste istisnasız her siyasi parti iktidarı, muhalefeti bunun anayasaya aykırı olduğunu ve geçici memurlara ümitlenmemesini söyledi. Biz bunu yıllardır söylüyoruz ve çalışanlar üzerinden popülizm yapmayacağız diyoruz ama iktidar ısrar ile yapıyor ve bir de utanmadan Anayasadan dönecektir büyük olasıkla deyip çalışanların umutları ile oynuyorlar. Tam bir rezalet.

Vallahi Tufan hocayı ” geçtim” Serdar da Dursun Oğuz’da bunu söyledi. Şoklarımdayım. Herkesi kendileri gibi sanıyorlar ama çalışan bunu yemeyecektir diye düşünüyorum. Ve şahsi düşüncem daha önce de bir çok kez söyledim Cumhurbaşkanı bunu Anayasaya soracaktır çünkü savcılık kararı anayasa mahkmesi verecektir dedi ve ben döneceğine eminim tufan hoca da hukuki gerekçelerini çok güzel özetli. Gerçekten çalışanların umutları ile bu kadar oynanır.

Popülizm hafif kalır… Anayasa Mahkemesi’nden geri döneceğini bile bile, hatta Meclis kürsüsünden söyleye söyleye yasaları geçirdi hükümet vekilleri… Buraya yazıp not düşmekte fayda var

Kimse kimsenin işten atılması derdinde değil ama anayasaya aykırı olarak sınavsız bir şekilde tamamen popülist istihdam yapılması için yasa hazırlamak ve bunu doğru olarak lanse etmek nedir? Madem tüm parti yetkilileri anayasa mahkemesinden dönecek diyorlar neden buna ret oyu veremiyorlar? Bu ülke bu oy avcılığı yüzünden bu halde. Dürüstlük hiçe sayıldığı için biz hayır etmeyik zaten.

Memlekette bu yasa ve bunun gibi neresinden baksanız birçok eksik/yanlışın yanında EŞİTLİĞE aykırı yasa ve tüzükler ortaya çıkmasın engellensin/düzeltilsin diye YASAMA-YÜRÜTME-YARGI bağımsızlığı var.

Bu 3’lü kontrol mekanizmasının Yürütme bacağına bakıyorsun artık onlar için söylenecek söz yok. Popülizmin dik alasını yapma derdindeler (Yaptıkları yasaların neredeyse yarısından fazlası Anayasa Mahkemesinden döndü diğer yarısını da başka anomaliler ve eksik /yanlışlar nedeniyle kısa bir süre sonra geri çekme veya düzeltme yoluna gittiler).

Yasama Organı, yani mecliste en azından muhalefet kanadı bugün gerçekten hakkını vererek iyi duruş sergiledi. Esas üzücü olan ise Yargı’nın bir bacağı olan savcılığın affola ama ne etliye ne sütlüye dokanırım misali vermiş olduğu görüş ve bundan cesaret alan hükümetin bunu ileri sürerek meclisten yasayı geçirmiş olmasıdır.

Kanaatimce bu yasa üçlü mekanizmanın yani yargı bacağı olan Anayasa Mahkemesinden dönecektir. Bu aşamada bence yasanın bu şekliyle geçmesi halinde kamuda halen lise Hizmet Sınıfında KHK. tarafından atanan memurların ve en fazla mağduriyet yaşayan 01.01.2011 sonrası kamuya yarışma sınavlarından geçip Üniversite mezunu olmasına rağmen (Üniversite mezunu olmalarına rağmen 01.01.2011 öncesi atananlar Lise Mezuniyeti üstü her eğitim yılına karşılık 1 yani toplamda 4 baremiçi artış almalarına rağmen Personel Dairesinin yapılan işle eğitimin ilişkili olduğuna dair görüş vermesi halinde SADECE 1 Baremiçi artış almaktadır.)

Ülkenin iş imkanlarının yetersiz olması nedeniyle Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından münhal ilan edilen yarışma sınavlarında başarılı olup Lise Hizmet Sınıflarına atanan kamu çalışanları olacaktır.

Bu sayıda azımsanmayacak bir sayıda olup halen Lise Hizmet Sınıfında çalışanların en az %80’ni üniversite mezunudur.

Oysa bu yasa ile sadece mevcut geçicilerin gireceği sınavla üniversite mezunu olanlar Üniversite Hizmet Sınıfına kadrolanacaktır.

Bunun neresinde eşitlik ve adalet vardır. Bu noktada Mecliste muhalefetin seçime 5 kala olmasına rağmen göstermiş olduğu kararlı duruşu kamuda yetkili olan ve popülizm yapmayan sağduyu sahibi sendikalarında süreç içerisinde ortaya çıkacak anomalileri örneklemelerle her platformda göstermesi gerekmektedir.

Bu noktada çalışanlarda doğru tavır sergileyen sendikalara sahip çıkmalıdır.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: hüseyin ekmekçi
MANŞETLER

HK Hüseyin Ekmekci

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems