Seçime uzun süreli erteleme şart   

Salgın bitince, seçimle değil ekonomik yıkımla uğraşmak zorunda kalacağız.

ads ads ads
17/03/2020

ads
ads
ads

Ali Baturay Ali Baturay


   Şimdilerde en çok sorulan soru şu; Cumhurbaşkanlığı seçimini önemseyen var mı? Vatandaşların çok büyük çoğunluğunun gündeminde seçim yok ama tüm siyasiler için aynı şeyi söyleyemem. Siz zanneder misiniz ki siyasilerin ya da adayların tümü gönül rahatlığıyla seçimin ertelenmesine “evet” diyor?

    Önyargılı bir bakış açısı olarak görebilirsiniz ama bana göre kendisini aylardır bu seçime hazırlayan ve bu konuda ciddi masraflar da yapmış olan bazı adaylar üzülerek ertelemeye “evet” diyordur. Toplum baskısı tüm siyasi partileri ve adayları “seçimi ertelemeye” onay vermeye yöneltiyor.

    Şimdi her şeye kriz ortamı psikolojisiyle bakıyoruz ama biraz hafızanızı zorlayın, normal zamanlarda da bazı durumlarda kişiler, kendilerinin görüşü olmasa, sıcak bakmasa da çoğunluğun istediğine onay vermek zorunda kalmaz mı? Birçok kişinin “insani” ve “faydalı” gördüğüne karşı çıkmak herkesin yapabileceği şey değildir. Buna çok kez tanık olmuşsunuzdur…

     Ben bu yazıyı yazdığımda henüz cumhurbaşkanlığındaki seçim gündemli toplantı yapılmamıştı ama çok yüksek ihtimalle bugün erteleme kararı çıkacak. Siyasi partilerin ve adayların bazıları istemese de ertelemeye onay verecek.

   Göreceksiniz, bugün tüm siyasi parti temsilcileri, hep birlikte objektiflere poz verip, görüş birliğine vardıklarını söyleyecekler. Böylesine zor bir dönemde seçimin düşünülemeyeceğini, tüm enerjilerini şu anda virüs krizi için harcayacaklarını belirtecekler.

    Böyle yapacaklar diye bir şikayetim yok. Doğrusu budur. Bazılarının içinden bunlar geçmese de siyasilerin birliktelik mesajı vermesi ve böyle düşünmesi tabii ki önemlidir. Hükümet alabildiği tüm tedbirleri almalı ve muhalefetten de bu konuda destek almalı.

    Hükümet zaman zaman muhalefetin de görüşüne başvurabilmeli ve muhalefet de hiçbir siyasi kaygı taşımadan hükümete yardım edebilmeli. Cumhurbaşkanı, hükümet temsilcileri ve muhalefet aynı amaçlar için bir araya gelebilmeli, ortak kararlar alabilmeli. İnanın toplumun istediği de budur.

    Seçim mutlaka ertelenmeli çünkü adayların bazı konuşmaları ve bazı yaptıkları vatandaşa antipatik geliyor. Sanki bunların seçim kaygısıyla olduğu hissi yaratıyor vatandaşlarda. Belki de öyle davranmıyorlar da vatandaşlara öyle geliyor, çünkü çok zor ve hassas bir dönemden geçiyoruz. Zor dönemden geçtiğimiz için her şey gözümüze takılıyor, daha önce bu kadar hassasiyet göstermediğimiz birçok şeye takabiliyoruz.  Bunun da normal karşılanması gerekir…

   Seçimi ertelemek hem ülkeyi yönetenleri de hem de tüm siyaseti rahatlatacak. Hem yöneticiler karar alırken popülist davranma duygusundan kurtulacak hem de muhalefet daha mantıklı ve faydalı görüşler ortaya koyabilecek.  

    Birkaç ay değil, seçim uzun süreli ertelenmeli. Çünkü bu kriz, biraz uzun sürecek gibi görünüyor. Salgın bittikten sonra da ekonomik yıkımla uğraşacağız. Ülke kolay kolay kendine gelemeyecek. Toparlanma sürecinde seçimle uğraşmak zorunda kalmayalım. Üstelik kısa süreli erteleme yaparsak, siyasilerin aklı yine seçimde kalacak, yine rahat kararlar alamayacaklar, yine konuştukları ve yaptıkları gözümüze batacak. O nedenle bugün uzun süreli seçim ertelemesi kararı çıkmalıdır.

DİĞER YAZILARI
17/03/2020 11:39
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: ali baturay, haber, kıbrıs, kktc, yorum, yazı, kıbrıs haberleri, Seçime uzun süreli erteleme şart   
MANŞETLER

HK Ali Baturay

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.