Şehir Plancılar Odası: Yeni açık pazar projesi usule aykırı

ads ads ads ads
05/10/2020

ads
ads
ads
Şehir Plancılar Odası: Yeni açık pazar projesi usule aykırı

Şehir Plancılar Odası, Lefkoşa Türk Belediyesi'nin yapımı devam eden Yeni Açık Pazar yerinin, dereye yakınlığından dolayı taşkın riski olduğunu, dereye yapılan müdahale ve taşkın riskinin yanı sıra söz konusu projeye verilen planlama onayının yürürlükte olan Lefkoşa İmar Planı kararlarına aykırı verildiğini duyurdu.

Şehir Plancılar Odası’nın açıklaması şöyle:

Yeni Açık Pazar yeri yapılırken, aşağıda paylaşılan uydu görüntülerinden de görüleceği gibi, dereye müdahale edilmiş ve derenin yönü değiştirilmiştir. Ayni Pandemi Hastanesinde olduğu gibi burada da projenin dereye yakınlığından ötürü taşkın riski vardır.

Dereye yapılan müdahale ve taşkın riskinin yanı sıra söz konusu projeye verilen planlama onayı yürürlükte olan Lefkoşa İmar Planı kararlarına aykırı verilmiştir. "Planlama Onayı Tüzüğü"nde bulunan bir maddeye göre verilen planlama onayı da ilgili tüzüğün aynı maddesindeki gereklilikler yerine getirilmeden verilmiş, yani verilmiş olan Planlama Onayı da usüle aykırı verilmiştir. Planlama onayının usüle aykırı olması bir yana, Pazar Yeri projesi yapılırken de verilen planlama onayındaki koşullara uyulmamıştır.

Yani Açık Pazar Projesi;

-Derenin dibinde,

-Dereye müdahale edilmiş,

-Verilen Planlama Onayı usüle aykırı,

-Yapılan inşaat verilen planlama onayındaki koşullara uygun değildir.

Tüm kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

05/10/2020 21:14
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Şehir Plancılar Odası: Yeni açık pazar projesi usule aykırı
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.