HABER KIBRIS

Selfie uğruna bıçak altına yatanlar…

ads
20/08/2017

Selfie uğruna bıçak altına yatanlar…
ads

Toplum üzerindeki büyük etkisi nedeniyle sosyal medya, uzun zaman önce dikkat çeken bir mecra haline geldi. Bu mecra sadece iletişimi değil, estetik ameliyat olma sayılarını da büyük ölçüde etkiledi. 

Araştırmalara konu oldu

Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Akademisi'ne göre 30 yaş altında selfie'de güzel çıkmak için estetik yaptıranların sayısında büyük artış var… Georgia Teknoloji Enstitüsü'nün çalışmasına göre, insan yüzü fotoğrafların beğenilme oranı, olmayanlara göre yüzde 38 daha fazla.

shutterstock_300853811

Görüntü takıntısı

Estetik cerrahlar, selfie'nin insanları görüntüleri konusunda takıntılı hale getirdikleri konusunda hemfikir. Özellikle görüntüleri konusunda hassas olan kişiler, aynadaki yansımalarından çok fotoğraflarındaki görüntülerini daha uzun süre inceliyor. Bu inceleme sonucunda da estetik ameliyatların sayısında bir artış yaşanıyor. En çok yapılan işlemler ise saç ekimi ve göz kapağı ameliyatları.

shutterstock_397835668-1

Algıda fark yaratıyor

Selfie, çeken ve çekmeyen iki farklı grup arasında yapılan bir çalışmada, her iki grup arasında eşit narsistik özellikler saptanmış. Ancak ilk gruptakiler özçekimlerinde kendilerini başkalarının çektiği fotoğraflara göre daha çekici bulurlarken, diğer gruptakiler iki görüntü arasında tercih
yapmamışlar. Bu noktada da, sürekli selfie çekenlerin yeni görüntülerine alıştıklarından kendilerini algılayışlarının da değiştiği ortaya çıkıyor.

shutterstock_406993612

Çekici olan ve olmayan görüntüleri izlettirilen kişiler, modifiye görüntülerini gerçek sanıyorlar. Bu olay uzmanlarca hafıza sapmasıyla (distortion) açıklanıyor.

ads
Bu habere tepkiniz:
TAGS: Selfie, estetik
MANŞETLER

HK MAGAZİN

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems