Sertoğlu yeni sezonun radikal kararlarını açıkladı

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu yeni sezonla ilgili aldıkları kararları düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

ads
ads
11/08/2020

ads
Sertoğlu yeni sezonun radikal kararlarını açıkladı

Yeni sezonun başlangıç tarihinden, yabancı kuralına, U21 kuralının nasıl uygulanacağından transferde izlenecek yeni yöntemlere kadar birçok konuda açıklama yapan KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu'nun açıklamaları şöyle:

 

Yeni sezon ile ilgili kararları açıkladı

“Uzunca bir lig maratonundan sonra Cuma akşamki muhteşem final karşılaşması ile 2019 – 2020 futbol sezonunun sonuna geldi. Çok uzun bir maraton oldu. Pandeminin araya girmesiyle verilen ara, sonra oluşan koşullar ve tekrardan liglerimizin oynanması, final maçıyla bu uzun serüvenin sonuna geldik. Bugün burada toplanma sebebimiz de 2020-21 sezonunun sezon programı, yabancı kuralı, transferle ilgili kulüplere getirilen yeni kısıtlamaların, bir çok konunun aktarılmasıdır.”

 

Transfer ve liglerin başlangıç tarihleri

“Geçmiş sezonda başarı gösteren tüm takımlarımızı, futbolcularımızı, teknik ekiplerimizi, kulüplerimizi kutlarım. Bu kadar zor bir süreçte sahada galip gelenlerin hak ettiğini aldığını, mağlup olanların alamadığı, gerçekten adaletli bir lig oldu. Hakem arkadaşlarımızı da pandemi sonrasında gösterdikleri performanstan dolayı tebrik ederim. Zor bir süreçti, biz bile yıprandık.

17 Ağustos’ta yeni sezon transferi başlayacak. 16 Ekim’de Süper Kupa, 22 Ekim’de de K-Pet Süper Lig ve Birinci Lig başlayacak. Yılbaşına kadar aralarda bir dolu bir boş şeklinde maçlarımız oynanacak. 16-17 Ocak’ta ilk devrenin sonu olur. Daha sonra araya gireceğiz.”

 

Transfer artık çekle yapılacak, transfer yasağı gelecek

“Bununla birlikte özellikle geçen yıl ve bu yıl transferlerde yaşanan çok ciddi sıkıntılar, maddi imkansızlıklardan dolayı bazı kulüplerin ödemede sıkıntı yaşamaları, futbolcusu alınan kulüplerin mağduriyet yaşaması konularında stres yaşadık. Biz kulüplerin her türlü derdiyle uğraşıyoruz, elimizden gelen tüm çabayı da ortaya koyuyoruz.

KTFF Yönetim Kurulu transferler sadece çekle yapılabilecek ve KTFF’de yapılması kararı aldı. Herhangi bir transferde çek geri dönerse, çekin geriye döndüğü günden itibaren yapılan transferin lisansı askıya alınacak. Kulübe transfer yasağı gelecek. İlk transfer döneminde futbolcu geldiği kulübe bedelsiz dönecek eğer çekler karşılanmazsa. O çekler ödenene kadar transfer yasağı devam edecek.

“Kulüpler daralmaya gitmesi lazım”

Kulüplerimiz transfer yaparken ayağını lütfen yorganına göre uzatsın. Bu yıl diğer yıllar gibi değil, çok ciddi ekonomik sıkıntılar var. Kulüpler minimum seviyede transfer yapmalı, elzem gördükleri transferleri yapmaları lazım. Bir yıl herkes kendine gelmesi, borçlarını temizlemesi, bütçelerini yüzde 35 – 40 daraltması lazım. Biz KTFF olarak kulüplere maddi avantajlar sunacak kararlar aldık. Bu kadar ilklerin yaşandığı dönemde dönen çekler var. Bunları sonlandırmalıyız. Onun için bu yılı bir geçiş yılı olarak kabul etmesi lazım.”

 

Yabancı Süper Lig’de 1 oldu

“Yabancı ile ilgili bazı düzenlemelere gittik. Ben de futbola aşık birisi olarak ben de sahada 3 yabancıyı seyretmek isterim. Ama doların kurunu gördüğünüzde, masrafları çarptığınızda kusura bakmayın devlet de haklıdır. Birçok mağaza siftah yapmaz. Bu paranın bu piyasada kalması lazım. Tabi ki kulüpleri anlarım. Gerçekleri de görmek lazım. Bir yıl herkes ayağını yorganına göre uzatacak, herkes bütçesini ona göre dengeleyecek. Yerli futbolcularla ilgili anormal rakamlar duyuyoruz. Süper Lig’de 1 yabancı, Birinci Lig’de 1 TC veya Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olacak şekilde sezon devam edecek. U21 liginin U20 ligi olarak devam edecek.”

 

U21 kuralı

“21 yaş altı kuralımız vardı. Onu da değiştirdik. Yabancının kısıtlanması sonrası bu genç oyuncuları takımlar oynatmak zorunda. Kadrolarında 5 tane 21 yaş altı futbolcu bulundurma zorunluluğu getirdik. Oyuncu değişiklikleri kulüpleri rahatlatma adına biz de 5 oyuncu değiştirme hakkının devam etmesinden taraf olduk. Bu genç oyuncuların daha fazla süre almaları açısından bu kararı aldık.”

 

“Ülke sporuna verilen değer bu olmaması lazım”

Yeni yılda çekilebilecek sıkıntıları, oluşabilecek sorunları düşündük. İlerleyen günlerde bunlarla ilgili bilgi vereceğiz. Sezon bitti ama bizim hala daha ödül gecemiz vardır. Bunu yapabilmemiz lazım. Protokol gereği alacağımız bir miktar vardır. Bu parayı ne zaman alacağız. Önümüzdeki günlerde umarım birilerini bulur, bunları konuşuruz. Ödül gecesini yapmak için bu paraya ihtiyaç vardır.

Ülkedeki gençliğe, spora, kulüplere verilen değerin bu olmaması lazım. Özellikle son iki gündür yaşadıklarımız, konuştuklarımız, gerçekten bizi çok üzüyor. Birçok insan emek verdi, yıllarını verdi. Bu işleri idare etmek, yoluna koymak çok zor işler değildir. Sporda ciddi bir kaos önümüzdeki günlerde bizi bekler. Umarım yanılırım.

 

“KTFF bu yıl yüzde yüz kulüplerin yanında olacak”

“Geçmiş yıllarda gerek futbolcular, antrenörler, oyuncularla kulüpler arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için uğraşırdık. Bu yıl bunu askıya aldık. Bu yıl kulüplerden para alan herkes çok iyi anlaşma yapsınlar, gelip KTFF’de hak aramasınlar. Çünkü KTFF bir yıl bunlarla uğraşmayacak. Sadece KTFF yüzde yüz kulüplerin yanında olacak. Kulüpleri bu yıl ayakta tutmamız lazım.

Anlaşamayıp 2 yıl oynamam deyip otururum diyenlerle ilgili bir talimat hazırlıyoruz. Bu yılı da sayarak 3 yıl olacak. Yıllarca herkes aldı parasını. Hep kulüpler verdi. Bu yıl alanların fedakarlık yapma zamanıdır. Fedakarlık yapmayan benim yanıma gelmesin. Herkes kulüplere sahip çıkacak.”

 

Kıbrıs Kupası finali yine Atatürk Stadı’nda

“Gelecek yıl Nicosia Group Kıbrıs Kupası yine Atatürk Stadı’nda olacak. Muhteşem bir ambiyans oluştu. Stadın zemini el verdiği sürece artık bu saatten sonra orada oynatılması en doğru karar olur. Süper Kupa’nın yeri ile ilgili değerlendirme yapacağız.”

 

 

2020-2021 SEZON PLANLAMASI

 

 

17 AĞUSTOS 2020

YENİ SEZON BAŞLANGICI (2020-2021)

1.TRANSFER DÖNEMİ BAŞLANGICI

28 EYLÜL 2020

1.TRANSFER DÖNEMİ (KİRALIK/BONSERVİS) SON GÜN

16 EKİM 2020

KTFF SÜPER KUPA

22 EKİM 2020

K-PET SÜPER LİG VE K-PET 1.LİG BAŞLANGICI

2-6 KASIM 2020

BTM 1.LİG TRANSFER DÖNEMİ

14 KASIM 2020

BTM 1.LİG BAŞLANGICI

25-26 KASIM 2020

K-PET SÜPER LİG VE 1.LİG ÇARŞAMBA MAÇLARI (1)

16-17 ARALIK 2020

K-PET SÜPER LİG VE 1.LİG ÇARŞAMBA MAÇLARI (2)

29-30 ARALIK 2020

K-PET SÜPER LİG VE 1.LİG ÇARŞAMBA MAÇLARI (3)

9-10 OCAK 2021

K-PET SÜPER LİG VE 1.LİG 14.HAFTA

16-17 OCAK 2021

K-PET SÜPER LİG VE 1.LİG 1.DEVRE SONU

18 OCAK-1 ŞUBAT 2021

2.TRANSFER DÖNEMİ (ARA TRANSFER) BTM 1.LİG DAHİL

2-3 ŞUBAT 2021

KIBRIS KUPASI 1.TUR MAÇLARI

6-7 ŞUBAT 2021

K-PET SÜPER LİG, 1.LİG VE BTM 1.LİG 2.DEVRE BAŞLANGICI

3 NİSAN 2021

BTM 1.LİG 2.DEVRE SONU

10 NİSAN 2021

BTM 1.LİG PLAY-OFF FİNALİ

15-16 MAYIS 2021

K-PET SÜPER LİG VE K-PET 1.LİG 2.DEVRE SONU

Kaynak:ZİRVE
11/08/2020 16:02
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Sertoğlu, SPOR, HABER
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.