HABER KIBRIS

Seyahat etmek ilişkileri iyileştiriyor

ads
28/02/2017

Seyahat etmek ilişkileri iyileştiriyor
ads
 Ne derler bilirsiniz: "Bir insanı en iyi tatilde tanırsınız". Ama bir yandan da, ilişkinizi tatilde güzelleştirebilirsiniz. Birlikte gezilecek, keşfedilecek o kadar çok yer, hissedilecek o kadar güzel duygular var ki! İşte Uzman Psikolog Alev Aykent'in bu konuda çok değerli önerileri.
İlişkinizi her zaman besleyin

İlişkilerin her zaman beslenmeye ihtiyacı vardır. Tatil yapmak da bu beslenmenin en önemli kaynaklarından biridir. Günümüz koşullarında çiftlerin yoğun iş temposu, hayatın getirdiği zorluklar, birbirimize ayırdığımız zaman dilimlerini kısaltmakta. O zaman dilimlerini de ne kadar kaliteli değerlendirdiğimiz şüpheli olmaya başladı. Birlikte yapılan tatiller bize bu olanağı sunar. Tabii ki bu arada her iki tarafın da tatilden beklentilerinde ortak hedefler oluşturmalarının önemi çok büyüktür. Yoksa o tatil, tatil olmaktan çıkıp bir cehenneme dönüşebilir.

Sosyalleşin ve farklı kültürleri keşfedin

enter image description here

Tatilde farklı milletlerden farklı insan topluluklarıyla genel alanlarda geçirilen zamanlar ilişkiye sosyalleşme imkanı sağlar. Farklı davranışların, farklı kültürel yapıların irdelenmesi ve tartışılması ile sürekli bir iletişim halinde olma durumu söz konusudur. Bu da ilişkinin bağlarını kuvvetlendirir. Ayrıca kültürlerarası farklılıklar ile kendi davranışlarımızı ve kültürel yapımızı daha fazla analiz etme şansı buluruz. Bu da bireysel gelişim sağlamamıza ve dolayısıyla ilişkiyi beslememize yardımcı olur.

Tatile gideceğiniz insanları iyi seçin

Arkadaşlar

Bir diğer önemli nokta, tatil kararı alırken tatile eşlik edecek arkadaşların ya da aile bireylerinin ilişkiyi kriz noktasına getirip getirmeyeceği olmasıdır. Taraflardan birinin diğerinin aile ve arkadaşlarına karşı negatif duygu durumu bu tatili zehir edebilir ve ilişkiyi önemli derecede olumsuz etkileyebilir. Öncelikli olarak beraberliğin süresi ne kadar olursa olsun çiftlerin baş başa tatil yapması daha önemlidir. Birlikte keyif almanın, yeni keşifler yapmanın, romantizm yaşamanın tadına varmalıdırlar. Yapacakları bu tatil dış etkenler olmadan (aile ve arkadaş gibi) onları besleyecek ilişkilerini güçlendirecektir. Bu şu anlama gelmemelidir: arkadaşlarla veya ailelerle tatil yapılmaz. Çiftler birlikte karar vererek bunu sıralamaya koyabilirler. Ama öncelik hep ilişkilerinde olmalıdır. İlişki beslenmezse, birey beslenmezse çevreyle kurulacak iletişimde sağlıklı olmayacaktır.

Beklentinizi yüksek tutmayın

enter image description here

Çiftlere yapılacak bir diğer öneri ise tatile çıkarken beklentilerini yüksek tutmamalarıdır. Sadece tatilden alacaklarına odaklanmalıdırlar. Tatil demek mola demektir. İlişkiyi ve ruhları dinlendirmek demektir. İlişkinin enerjisini yükseltmek demektir. O nedenle, ana odaklanmalı, bu tatilin ilişkiye getireceği güzelliklerin keyfi çıkarılmalıdır.

Uzm. Psk. Alev Aykent

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Seyahat etmek, ilişki, aşk
MANŞETLER

HK TATİL

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems