Siber’den, Çıkarma Plajı ile ilgili açıklama

Yavuz Çıkarma Plajı’nın kiralanma iptali... Siber: Burasının tarihi sit alanı olması için gerekli karar üretilmeli

ads
ads
08/11/2019

ads
ads
Siber’den, Çıkarma Plajı ile ilgili açıklama

Eski Meclis Başkanı Sibel Siber, Yavuz Çıkarma Plajı’nın tarihi sit alanı ilan edilmesi için gerekli kararın üretilmesini istedi.

Siber, burasının kiralanmasıyla ilgili iptal kararını “geç kalınmış prosedürün yerine getirilmesi” olarak değerlendirdi.

Meclis Başkanı olduğu dönemde toplantıya çağırdığı Kültür Varlıklarını Koruma Komitesi’nin söz konusu kararın iptali ve bölgenin tarihi sit alanı ilan edilmesi konusunda oy birliğiyle tavsiye kararı ürettiğini kaydeden Sibel Siber, Meclis’te okunan bu karara tüm siyasi parti temsilcilerinin destek beyan ettiğini söyledi.

Siber, konuyla ilgili yazılı açıklamasında Meclis Başkanlığı döneminde ilgili yerlere kararın iptali ile ilgili yazı gönderdiğini, dönemin hükümetinden iptalle ilgili sözlü teyit aldığını da belirtti.

O dönem Bakanlar Kurulu’nda alınan kiralama kararının zaten uygulanamayacağını çünkü bu kararın Meclis’in onayına gelmediğini söyleyen Siber, “Bu konu yeniymiş gibi lanse ediliyor ama değil.  Yine de bu gecikmiş prosedürün şimdi yerine getirilmesi memnuniyet verici. Artık beklenen burasının tarihi sit alanı olma konusunda gerekli karar üretilmesidir” dedi.

Dr. Sibel Siber’in açıklaması şöyle:

Basınımızda yer alan, Bakanlar Kurulu’nun Çıkarma Plajı’nın kiralanması ile ilgili kararının iptali haberiyle ilgili, halkımıza açıklayıcı bilgi vermek gereğini duydum.

Vakıflar Örgütü’ne ait, Alsancak hudutları dahilinde olan 19 dönümlük arazinin (Çıkarma Plajı bölgesi) bir şirkete 49 yıllığına kiralanması ile ilgili Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu 23-11-2016 tarihinde karar almıştı. Ardından bu karar,  3-1-2017 tarihinde Bakanlar Kurulu’nda onaylanmıştı. Fakat Anayasa’ya göre, 49 yıllık kiralamalar için Bakanlar Kurulu kararı yeterli değil, Meclis Onayı da gerekmektedir.

Meclis Başkanı olduğum dönemde, Kültür Varlıklarını Koruma  Komitesi’ni toplantıya çağırdım ve  Meclis’te temsil edilen tüm partilerin temsilcilerinden milletvekilleri, Yavuz Çıkarma Plajının, “ Tarihi Sit Alanı” İlan Edilmesi konusunda oybirliği ile karar üretti.

CTP Milletvekili Dr. Arif Albayrak, UBP Milletvekili Dr. Erdal Özcenk, DP Milletvekili Dr. Mustafa Arabacıoğlu ve TDP Milletvekili Zeki Çeler’in yanı sıra Kıbrıs Vakıflar İdaresi'nden Kemal Kasapoglu, Meclis İdari Mali Teknik ve Parlamenter Hizmetler Müdürü Serkan İlseven, Meclis Danışmanı Mustafa Hastürk ve Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli de davetli olarak katıldı.

Komite toplantısının ardından yaptığım açıklamada; bir süredir kamuoyu vicdanını meşgul eden Yavuz Çıkarma Plajı’nın kiralanması konusunun iptal edilip, o bölgenin  tarihi sit alanı ilan edilmesi konusunda komitenin oy birliği ile tavsiye kararı aldığını açıkladım. Söz konusu Plaj, 60/1994 Eski Eserler yasasındaki  “Tarihi Sit Alanı” tanımına uygundu .

Daha sonra 15 Mayıs 2017 tarihinde,  Meclis Genel Kurulu’nda bu tavsiye kararı okunmuş ve Meclis’te tüm siyasi partilerin temsilcileri karara destek beyan etmişti. Bunun üzerine tarafımdan, hem Vakıflar İdaresi’ne hem de Başbakana kararın iptali ile ilgili yazı göndermiş ve o dönemin hükümetinden iptal edileceğine dair sözlü teyit almıştım. Bu gecikmiş prosedürün şimdi yerine getirilmesi memnuniyet vericidir; ama zaten bu Bakanlar Kurulu kararın Meclis onayı olmadığı için uygulanması  da mümkün değildi.

Doğal ve tarihi güzellikleri ile zengin ülkemizde hepimize düşen ortak görev, bu değerleri korumak, gelecek nesillere bırakmak ve toplumsal belleği güçlü tutmaktır. Şimdi beklenen bu alanın “Tarihi Sit Alanı” olma konusunda gerekli karar üretilmesidir.

08/11/2019 19:28
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Siber’den, Çıkarma Plajı ile ilgili açıklama, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.