Sığır Yüklü Gemi Mağusa Limanı'ndan Ayrıldı

ads ads ads ads
27/02/2021

ads
ads
Sığır Yüklü Gemi Mağusa Limanı'ndan Ayrıldı

 

İspanya’dan Libya’ya, Libya’dan da Gazimağusa Limanı’nın 2,5 mil açığına gelerek demir atan bin 776 sığır yüklü Elbeik isimli gemi Mağusa Limanı'ndan ayrıldı

1776 sığır yüklü Elbeik isimli gemiye, mürettebat için yiyecek, hayvanlar için 40 bin dolarlık yem ikmali yapıldı


"Hayvanların Telef Olmasına Gönlümüz Razı Olmadı"

KKTC Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci "Hayvanları denizin ortasında aç bırakıp telef olmalarına gönlümüz razı olmadı. İnsan haklarından bahsedenlere insanlık dersi verildi." dedi.


"Geminin Rıhtıma Yanaşmasına İzin Verdik"

Deveci, “İspanya’dan 1750'den fazla büyükbaş hayvan yüklü bir gemi Libya'ya nakliyesini gerçekleştirmiş fakat Libya'da hayvanların içeriye alınması gerçekleşmemiş. Buna bağlı olarak geminin programı bozuldu. Bizden yem ve saman istediler biz de verdik” ifadelerini kullandı. Hayvanların yem ihtiyacını karşılamak için Güney Kıbrıs ve Mısır gibi ülkelerden talepte bulunduğunu belirten Deveci, “Ancak her iki ülke bu isteği karşılanmayınca hayvanların aç kalma riskine karşı bir gemi acentesi aracılığı ile bizle iletişime geçildi. Sağlık sertifikalarını gördük fakat yine de hayvan hastalıklarına karşı geminin rıhtıma yanaşmasına izin vermedik. Bu şekilde hayvanları telef olmaktan kurtardık” diye konuştu.


Toplamda 2 Bin 671 Hayvanla 2 Sevkiyat Gerçekleştirilecekti

Öte yandan, 17 Aralık 2020’de İspanya’nın Tarragona şehrinden yola çıkan Elbeik isimli gemide 1776 büyükbaş hayvanın, Karim Allah isimli gemide de 895 büyük baş hayvanın Libya’ya sevkiyatı gerçekleştirileceği ifade edildi. Gemilerin Libya’ya yaklaşacağı sırada taşıdığı hayvanlarda “Mavi dil” hastalığı olduğu tespit edilmesi nedeni Libya Ulusal Hayvan Sağlığı Merkezi, 23 Ocak tarihinde yaptığı açıklamada 2 bin 671 adet büyük baş hayvanla yapılacak 2 sevkiyatı, gemilerin girişini onaylamayı reddettiğini duyurdu.

27/02/2021 17:56
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: sığır, gemi, mağusa
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.