Simon Aykut aleyhine “tapu vermediği” yönünde iki şikayet yapıldı

ads ads ads ads
13/06/2024

ads
Simon Aykut aleyhine “tapu vermediği” yönünde iki şikayet yapıldı

KKTC’deki yatırım değeri 1 milyar Euro olarak belirlenen Simon Mistriel Aykut altı gün daha tutuklu kalacak.

73 yaşındaki Aykut’un şirket yöneticisi iki oğlu hakkında da arama kararı çıkarıldı. Aykut, Rum polisi tarafından “işgal altındaki topraklardaki Kıbrıs Rum mülklerini gasp etmekle” suçlanıyor. Ayrıca ismi açıklanmayan iki Avrupa

Vatandaşı alıcının da, “bize tapu vermedi” denilerek Rum makamlarına şikayet edildiği ortaya çıktı.

Rum basınına göre, Rum Polisi Kriminal Soruşturma Dairesi Başkanlığı, Lefkoşa Bölge Mahkemesi'nden 73 yaşındaki Aykut hakkında 6 gün süreyle yeni tutuklama kararı çıkarılmasını talep etti, mahkeme de kararı onayladı.

İsrail ve Portekiz pasaportu sahibi Simon Mistiel Aykut , Cuma günü öğle saatlerinde Kıbrıs Rum Polisi tarafından Derinya barikatında tutuklanmıştı.

Gözaltında bulunan Aykut’un iki oğlu; 51 yaşındaki Afik Yaakov ve 49 yaşındaki Michael Mistriel Aykut için de arama kararı çıkarıldı.

Her ikisi de grubun yöneticileri olarak sunuluyor.

Her iki ismin de Babaları gibi İsrail ve Portekiz pasaportu taşıyorlar.

Üçü için beş suçtan şüpheleniliyor

Aykut ailesinin suçlandığı beş konu şöyle: Suç işlemek için komplo kurmak, kabahat işlemek için komplo kurmak, başkasına ait taşınmaz mallarda hileli işlemler yapmak, başkasına kayıtlı araziyi yasa dışı bulundurmak, bulundurmak ve kullanmak, ayrıca gasp amaçlı komplo kurmak.

Rum basını, Sezar Group için şu cümleleri kullandı:

“Bu inşaat organizasyonu "Sezar Projesi"ni uygulamaya başladı. Daha spesifik olarak proje, 'Caesar Blue', 'Caesar Beach', 'Caesar Breeze', 'Caesar Bay', 'Caesar Cliff' ve 'Caesar Resort' geliştirmelerini içeriyordu . Bütün bunlar Tatlısu, Girne İskele’de…”

Şikayetçiler var…

Arazilerine inşaat yapıldığını ifade eden ismi açıklanmayan bir grup Kıbrıslı Rum, mülklerinin kullanılmasına rıza göstermediklerini ifade ettikten sonra Aykoot aleyhinde ifade verdi.

Rum basını iddiasına göre, ayrıca iki Avrupa vatandaşı da “tapu alamadıkları” gerekçesiyle Rum makamlarına “paralarının gasp edildiği” şikayetinde bulundu.

Kaynak: philenews

13/06/2024 19:47
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Simon Aykut aleyhine “tapu vermediği” yönünde iki şikayet yapıldı
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.