Aykut’un tutuksuz yargılanacağı kesinleşmedi, hakkındaki suçlama belli oldu…

ads ads ads ads
20/06/2024

ads
Aykut’un tutuksuz yargılanacağı kesinleşmedi, hakkındaki suçlama belli oldu…

Haber Kıbrıs-Özel 

Ülkemizde Kıbrıs Rum mülklerinin geliştiricisi olan Afik Grubu'nun yöneticisi İsrailli Simon Mistriel Aykut, Güney Kıbrıs’ta bugün yeniden yargıç huzuruna çıkartıldı. Haber Kıbrıs’ın elde ettiği bilgilere göre Simon Mistriel Aykut hakkında 124 ayrı suçlama var. Bugün gerçekleşene duruşmada ise Aykut’un davası Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Savcılık, Aykut hakkında, Rum malları üzerinden 40 milyon Euro kar ettiği yönünde bir suçlama getirdi.

Simon Mistriel Aykut hakkında 124 ayrı suçtan Rum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülecek olan dava 9 Eylül tarihinde başlayacak. Öte yandan Aykut’un tutuklu mu tutuksuz mu yargılanacağına ilişkin henüz karar verilmedi.

Aykut, ne ile suçlanıyor?

Cyprus Mail’de geçtiğimiz gün çıkan habere göre 73 yaşındaki Aykut’un inşaat şirketinin üzerinde yasa dışı geliştirmeler yaptığı Kıbrıs Rum mülklerinin değerini ortaya koyan bir tapu belgesi de ele geçirdiği ifade edildi.

Simon Aykut, iki hafta önce Paralimni bölgesinden Kuzey Kıbrıs’a geçmeye çalışırken tutuklandı.

Hem İsrail hem de Portekiz pasaportu taşıyan Aykut, Lon Beach bölgesinde,  Kıbrıs Rum mülklerine ilişkin 1 milyar avroluk bir kalkınma projesiyle ilgili suçlamalarla karşı karşıya bulunuyor.

Davada iki kişi daha aranıyor…

Öte yandan Aykut'un oğulları, 51 yaşındaki Afik Yaacov ve 49 yaşındaki Michael Mistriel Aykut da polis tarafından aranıyor.

73 yaşındaki Aykut’un Şirketin  kurucusu olduğu belirtiliyor. Afik Grup’un inşaat organizasyonu, tamamı Gastria, Akanthou, Ayios Amvrosios, Girne ve Trikomo'daki arazi parsellerinde bulunan Caesar Blue, Caesar Beach, Caesar Breeze, Caesar Bay, Caesar Cliff ve Caesar Resort gibi geliştirmeleri içeren Caesar Projesini başlattı.

Kıbrıslı Rumlar, mülklerinin imarına izin vermediklerini iddia ederek Aykut aleyhine ifade verdi.

Polis, Aykut hakkındaki dosyayı Ekim 2020'den bu yana dört yıldır araştırıyor.

20/06/2024 11:16
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Simon Mistriel Aykut,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.