Simon Mistriel Aykut tutuklu yargılanacak

ads ads ads ads
20/06/2024

ads
Simon Mistriel Aykut tutuklu yargılanacak

Güney Kıbrıs'ta tutuklu bulunan Afik Grubu'nun yöneticisi İsrailli Simon Mistriel Aykut'un tutuklu yargılanmasına karar verildi.

Simon Mistriel Aykut hakkında 124 ayrı suçtan Rum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülecek olan dava 9 Eylül tarihinde başlayacak

Aykut, ne ile suçlanıyor?

Cyprus Mail’de geçtiğimiz gün çıkan habere göre 73 yaşındaki Aykut’un inşaat şirketinin üzerinde yasa dışı geliştirmeler yaptığı Kıbrıs Rum mülklerinin değerini ortaya koyan bir tapu belgesi de ele geçirdiği ifade edildi.

Simon Aykut, iki hafta önce Paralimni bölgesinden Kuzey Kıbrıs’a geçmeye çalışırken tutuklandı.

Hem İsrail hem de Portekiz pasaportu taşıyan Aykut, Lon Beach bölgesinde,  Kıbrıs Rum mülklerine ilişkin 1 milyar avroluk bir kalkınma projesiyle ilgili suçlamalarla karşı karşıya bulunuyor.

Davada iki kişi daha aranıyor…

Öte yandan Aykut'un oğulları, 51 yaşındaki Afik Yaacov ve 49 yaşındaki Michael Mistriel Aykut da polis tarafından aranıyor.

73 yaşındaki Aykut’un Şirketin  kurucusu olduğu belirtiliyor. Afik Grup’un inşaat organizasyonu, tamamı Gastria, Akanthou, Ayios Amvrosios, Girne ve Trikomo'daki arazi parsellerinde bulunan Caesar Blue, Caesar Beach, Caesar Breeze, Caesar Bay, Caesar Cliff ve Caesar Resort gibi geliştirmeleri içeren Caesar Projesini başlattı.

Kıbrıslı Rumlar, mülklerinin imarına izin vermediklerini iddia ederek Aykut aleyhine ifade verdi.

Polis, Aykut hakkındaki dosyayı Ekim 2020'den bu yana dört yıldır araştırıyor.

20/06/2024 13:37
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.