Skandal video davası zanlıları 3 gün daha tutuklu kalacak!

ads ads ads ads
25/10/2021

ads
ads
ads
Skandal video davası zanlıları 3 gün daha tutuklu kalacak!

Başbakan Ersan Saner’in sosyal medyada paylaşılan skandal videosunun ardında tutuklanan Zanlı Pınar Gökmen, Caner Kalaycı ve Güngör Sarıboğa 3 gün daha poliste tutuklu kalacak.

Bugün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen duruşmada sonrası verilen kararda 3 zanlı için 8 gün tutukluluk istenmişti mahkeme zanlıların 3 gün tutuklu kalmaları yönünde karar verdi.

2020-2021 tarihleri arasında, Pınar Gökmen isimli bir kadınla internet üzerinden yapmış olduğu görüntülü bir konuşma videosunun içeriğinin sosyal medya üzerinden dağıtıldığına dair 21 Ekim tarihinde Hamza Ersan Saner’ in olayı polise intikal ettirip şikayetçi olması üzerine başlatılan soruşturmada Nil Pınar Gökmen aynı gün, mesele ile bağlantıları tespit edilen Caner Kalaycı, Güngör Sarıboğa, Muhittin Özsağlam ve Cüneyt Soğukbulak 22 Ekim tarihinde tutuklanmışlardı.

Tutukluluk süreleri dolan zanlılar bugün özel hayatın gizliliğini ihlal, ifşa ve cinsel taciz suçlamasıyla Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç huzuruna çıkarılarak haklarında üçer gün ek tutukluluk emri temin edildi.

Bugünkü duruşmada iddia makamı adına mahkemede hazır bulunan savcı yardımcısı Hüseyin Eser olguları anımsatmak üzere müfettiş muavini Halil Seven’ i tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık polis subayı yemin altında şahadet vermek suretiyle mahkemeye anımsatma yaptı. 21.10.21 tarihinde alınan bir şikayet üzerine zanlı 1’in mesele ile ilgili bağlantısı üzerine tutuklandığını belirten tanık polis subayı, zanlı 1’ in ifadesi doğrultusunda  zanlı 2, zanlı 3, zanlı 4 ve zanlı 5’in de tutuklandığını söyledi.

Zanlı 1, 2 ve zanlı 3’ün kendilerini suça bağlar nitelikte ifade verdiğine dikkat çeken tanık polis subayı, zanlı 4’ ün ise suçlamaları kabul etmediğini, zanlı 5’ ise kendisini suça bağlar nitelikte ifade vermediğini söyledi.

Meselenin ciddi ve toplumun huzurunu bozan bir mesele olduğuna değinen tanık polis subayı, 13 polisten oluşan ekibin azimle çalışmakta olduğuna dikkat çekti. Bu güne değin toplamda 18 ifade alındığını 14 telefon ve 4 bilgisayarın emare alındığını, 62 telefon dökümü yazıldığını, birçok kamera görüntüsü incelendiğini ve birçok kişiyle görüşüp bilgisine başvurulduğuna dikkat çeken tanık polis subayı Seven, bir soru üzerine önceden bahsedilen ve aranmakta olduğu belirtilen bir şahsın tutuklular arasında olduğunu söyledi.

5 zanlıdan alınan gönüllü ifadelerin teyit ve tekziplerinin henüz tamamlanmamış olmasıyla savunma avukatlarının yönelttiği sorulara tahkikatın selameti açısından cevap veremeyeceğine vurgu yapan Seven, cep telefonları yanında diğer emarelerle ilgili sürdürülen incelemenin henüz tamamlanamadığına değinerek bu yönde sorulan sorulara da kısıtlı cevap vermekle yetindi.

Skandal videonun kimin tarafından ifşa edildiği konusunda sorulan bir başka soruya karşılık cevap veren Seven, videonun GKRY hatlarından ifşa edildiği cihetle bu konuda gerekli bilgi alınabilmesi maksadıyla  GKRY’ ne yazı yazıldığını ve henüz bir cevap temin edilemediğini söyledi.

Emare alınan telefonlardan 1 tanesinde bahse konu video görüntüsünün tespit edildiğini belirten Seven,  15.07.21 tarihinde zanlı 1’ in telefonundaki görüntünün geri getirilmesi sonrasında zanlı 1, 2, 3, 4 ve F.S isimli bir şahsın Lefkoşa’ da bir restoranda toplantı yaptıkları ve görüntülerin F.S isimli şahsa verildiği yönünde savunma avukatının yapmış olduğu iddiasına karşılık Seven, “vermiş de olabilir, vermemiş de olmayabilir” diyerek gönüllü ifadelerin teyit ve tekziplerinin henüz teyit ve tekziplerinin devam etmekte olduğuna dikkat çekti.

Alınacak ifadeler yanında Data şubesine gönderilen cep telefonları yanında diğer emarelerin de inceleme sonuçlarının devam etmeke olduğunu, henüz ellerine yazılı bir rapor gelmediğine değinen Seven, GKRY’ den de bir cevap alınamadığını söyledikten sonra zanlılar aleyhine sekizer gün süreyle tutukluluk emri verilmesini talep etti.

Akşam saatlerine kadar süren sonrasında karar için ara veren yargıç, tüm olgu ve şahadeti değerlendirdikten sonra zanlıların  üçer gün daha poliste tutuklu kalmaları yönünde emir verdi.

Tekzibinin devam etmekte olduğunu, alınacak ifadeler bulunduğunu, cep telefonları ve video görüntülerin incelenmek üzere data şubesine gönderildiğini söyleyen tanık polis çavuşu, tahkikatını salimen devam ettirebilmek maksadıyla zanlıların üçer gün süreyle poliste tutuklu kalmaları yönünde emir verilmesini talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren yargıç Mine Gündüz, zanlıların üçer gün süreyle poliste tutuklu kalmaları yönünde emir verdi.

 

25/10/2021 18:51
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Skandal video davası zanlıları 3 gün daha tutuklu kalacak!
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.