Son bir haftada, İngiltere'de Covid-19 sebebiyle vefat eden Kıbrıslı olmadı

ads
ads
28/05/2020
HK

ads ads
Son bir haftada, İngiltere'de Covid-19 sebebiyle vefat eden Kıbrıslı olmadı

Uzun bir zamandan sonra ilk kez bu hafta İngiltere'de yaşayan Kıbrıslı toplum üyeleri virüsten dolayı hayatını kaybetmedi.

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslılar arasında Covid-19 ölümlerinde ciddi bir düşüş mevcut - geçen hafta Londra dışında yaşayan 1 Kıbrıslı Türk ve 2 Kıbrıslı Rum hayatını kaybetmişti.

Üç hafta önce ise toplam 15 Kıbrıslı vefat etmişti (2 Kıbrıslı Türk ve 13 Kıbrıslı Rum).

İngiltere’de Covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden Kıbrıslıların sayısı 310'a ulaştı. Kıbrıslı Türklerin sayısı 95, Kıbrıslı Rumların sayısı 180 (1 Kıbrıslı Maronit) hayatını kaybetti. Ayrıca Londra dışında vefat edenlerin sayısı 35.

Londra'da toplam 273 Kıbrıslının ölümü kaydedildi. Bu sayı kesin olarak bilinen, bu sayının dışında haberdar olmadığımız vakalarda olabilir.

Geçtiğimiz hafta başkent Londra’da yaşayan Kıbrıslı toplum, Covid-19 ile ilgili ölümlerin yüzde 4,5'sını oluşturuyorduk. Beş hafta önce ise bu vakaların yüzde 7’sini oluşturuyorduk, son haftalarda ise ciddi bir düşüş yaşanıyor.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğinden alınan bilgiye göre, Türkiye kökenli 52 vatandaş virüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Dün yapılan açıklamaya göre, İngiltere'de yeni tip koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 412 artışla, 37 bin 460'a yükseldi.

İngiltere, Kovid-19 kaynaklı can kaybı sayısı bakımından Avrupa’da birinci, dünyada da ABD’den sonra ikinci sırada bulunuyor.

İngiltere’de 23 Mart’ta başlayan kısıtlamalarda, 13 Mayıs’ta kısmi gevşemeye gidilerek egzersiz için dışarı çıkışlara getirilen sınırlama kaldırılmış, inşaat ve imalat sektörü işçileri gibi evden çalışmaları mümkün olmayan kişilerin de iş başı yapmalarına izin verilmişti.

Gevşeme kararları kapsamında, 1 Haziran’da birinci ve altıncı sınıfların yeniden ders başı yapacağı, açık hava pazarlarının açılacağı, 15 Haziran’dan itibaren de diğer perakende mazağalarına faaliyet izni verileceği açıklandı.

28/05/2020 14:09
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ingiltere, covid19
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.