''Sosyal Sigortalar Dairesi İlaç Listesinde “DOĞUM KONTROL İLACI” Yoktur''

ads ads ads ads
02/04/2024

ads
''Sosyal Sigortalar Dairesi İlaç Listesinde “DOĞUM KONTROL İLACI” Yoktur''

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu’nun açıklamalarına tepki gösterdi. ''Sosyal Sigortalar Dairesi İlaç Listesinde “DOĞUM KONTROL İLACI” Yoktur'' açıklamasında bulundu

Açıklama şöyle:

İlaç Bizim İşimiz Olduğu İçin İlaçla İlgili Tüm Doğruları Kamuoyuna Bizler Aktaralım; 

Sosyal Sigortalar Dairesi İlaç Listesinde “DOĞUM KONTROL İLACI” Yoktur. 


Eylül 2023 tarihinden itibaren tüm kamuoyunun bilgisi dahilinde olan Reçete Soruşturması çerçevesinde, yetkililerimiz tarafından bizleri üzen birçok demeçler basında yer almış ve görüyoruz ki yine 465 eczacımızı zan altında bırakan demeçler verilmeye devam edilmektedir.

Sn. Hasan Hastürer’in Taşlar Dökülürken programına konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Sadık Gardiyanoğlu’nun yaptığı talihsiz açıklama sonucunda tüm sektör adına kamuoyunu bilgilendirmek ve eczacılarımızı böylesine hassas bir süreç içerisinde daha fazla zan altında bırakmamak adına açıklama yapmak durumunda kaldık.

Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından ödenen ilaçlar arasında doğum kontrol ilacının bulunmadığı açıkça buradan belirtmek istiyoruz. 

Verilen demeçte “90 yaşındaki yaşlı adama kadın doğum ilaçları yazıldı” söylemi gerçeği yansıtmamakla birlikte birçok soru işaretlerini akıllara getirmiştir. 

-Dile getirilen söylem doğru ise, Sosyal Sigortalar Dairesi ilaç listesi kapsamında böyle bir ilaç olmamasına rağmen, nasıl olur da reçeteye doğum kontrol ilacı yazıldı? 

-Eğer böyle bir ilaç yazılmış ise 3 sene boyunca ilgili reçete 
ve/veya reçeteler Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından neden ve nasıl ONAYLANARAK eczacılara ÖDEMELER YAPILDI?

-Böylesine bariz bir husus var ise de, Sosyal Sigortalar Dairesi bu reçeteyi yazan hekimi ve ilacı veren eczacıyı 3 sene boyunca neden sorgulamadı? 

Kısacası… 

Bahsedilen durum gerçek ise,
Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından ödemesi ve onayı yapılan reçeteler ile ilgili Ombudsmana tarafımızca yapılan “SOSYAL SİGORTALAR DAİRESİ DE DENETLENSİN” başvurumuzun bir kez daha ne denli doğru bir talep olduğunu görmüş bulunmaktayız.
 
Tüm bunların yanı sıra, listede böyle bir ilaç yok iken Sn. Bakana böylesine hassas bir dönemde bu denli yanlış bir bilginin kimler tarafından ne amaçla verildiğini bizler bilemeyiz, fakat dile getirmek isteriz ki eczacılık camiası artık yoruldu ve çok yıprandı. 

Öte yandan yine ayni program içerisinde “yalnızca 40 eczane soruşturuldu “beyanı bulunmaktadır. 

İlgili tahkikat ile alakalı polisimiz, Sosyal Sigorta Sözleşmesi bulunan ada geneli 292 eczaneyi, Eylül 2023 tarihinden itibaren titizlikle soruşturarak görevine 8 aydır devam etmektedir.  

Bizler bu saatten sonra kimsenin geri adım atmasını talep etmediğimiz gibi, bizlerin de geri adım atmayarak MESLEKİ ONURUMUZU ömrümüzün sonuna dek yaşatacağımızı dile getiririz.

Lütfen artık mesleğimiz ile ilgili konuları bizlere bırakın!

Tahkikatın devam ettiği böylesine hassas bir süreçte polisimizin görevini yerine getirmesini ve tahkikatı en erken zamanda, en sağlıklı şekilde tamamlanmasını hep birlikte bekleyelim.

Gelin artık bu ülkede MASUMİYET KARİNESİ denilen olgunun da anlamına varalım.

Bu ülkenin sağlık sistemine hayatını adamış insanları hedef göstermek yerine güzelim ülkemizi gerçek anlamda altını kazıyıp geleceğimizi çalan gerçek “sahteciliklere” bakalım!

Son olarak, bizler Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği olarak içerisinden geçtiğimiz ve mesleğimiz ile alakalı her gün yeni bir kaosla karşı karşıya kaldığımız bu günlerde üyelerimiz ile kol kola ülke sağlık sistemini daha da ileriye götürmek için mesleki mücadelemize devam edeceğimizi belirtmek isteriz. 

İLAÇ SADECE BİZİM İŞİMİZ VE BIRAKIN ARTIK İŞİMİZİ YAPALIM!

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği

02/04/2024 17:39
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.