Spiral nedir, nasıl takılır ve daha fazlası!

Rutin doğum kontrol haplarını kullanmayı unutuyor ve takip edemiyorsanız; hormon almak istemiyor, ilaç kullanmak size daha zararlı geliyorsa, sizi bu dertlerden kurtarabilecek olan bir seçeneğiniz daha var o da spiral

ads
26/06/2020

ads
Spiral nedir, nasıl takılır ve daha fazlası!

SPİRAL NEDİR?

Spiral; yumurtaların rahim içine yerleşmesini ve sperm ile döllense bile rahmin içindeki uygun koşulları bozarak döllenmiş yumurtanın buraya yerleşmesini engelleyen bir doğum kontrol yöntemidir. 

SPİRAL NE İŞE YARAR?

Yaklaşık 2-3 santimetre uzunluğunda olan spiral, T şeklinde olup metal veya plastikten üretilir. Hamileliğin oluşmasını engellemeyi sağlayan ise spirali saran bakır tellerdir. Spiraller rahim ağzının geçirgenliğini azaltırken, onu saran bakır teller o bölgeye ulaşan spermleri etkisiz hale getirir.

KİMLERE SPİRAL TAKILABİLİR?

Normal ve düzenli bir şekilde adet gören her kadına spiral takılabilir. Ancak spiral taktırmaya karar verdikten sonra doktorun gerekli kontrolleri yapması ve çıkan sonuçlara göre bir yol izlemesi gerekir.

KİMLERE SPİRAL TAKILMAZ?

Spiral, rahme yerleştirildiği için rahim ile ilgili rahatsızlıkların olmaması önemli bir kriterdir. Bunun dışında; • Rahim anomalisi olan kişilerin, • Bakır alerjisi olanların, • Meme kanseri olan kişilerin, • Genitalenfeksiyonu olan kişilerin spiral kullanımı doğru kabul edilmez.

SPİRAL NASIL TAKILIR?

Her ne kadar çoğu kadın için zor ve acılı bir işlem olarak görülse de spiral taktırmak basit bir işlemdir. Spiral taktırmak isteyen kadının vajinasına metal veya plastik olan spekulum adında bir alet yerleştirilir. Tenekulum adı verilen bir alet ile rahim ağzı tutulur ve spiral rahmin içine yerleştirilir. Yaklaşık 1-5 dakika arası süren bu işlem, istenildiği zaman iptal edilip spiral çıkarılabilir. 

SPİRALİN YAN ETKİSİ VAR MI?

Spiralin çok tipik yan etkileri yoktur. Bazı kadınlarda spiral takıldıktan sonra hafif bir kasık ağrısı meydana gelebilir. Bu kasık ağrısı bir iki ay içerisinde kendiliğinden geçer. Bunun dışında takılan spiralin bakır olması adet kanamasını artırabilir. Hormonlu spiraller ise adet kanmasının azalmasına yol açabilir. Her ne kadar yaygın bir inanış olsa da spiral bel ağrısına ve kilo almaya yol açmaz.

26/06/2020 10:19
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: spiral, doğum kontrol, kadın sağlığı,
MANŞETLER

HK KADIN

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.