Spor yaparken müzik dinlemek bakın ne işe yarıyormuş!

ads ads ads ads
27/02/2021

ads
ads
Spor yaparken müzik dinlemek bakın ne işe yarıyormuş!

"Antreman sırasında motivasyonunu arttıracak bir şeylere mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Müzik dinlemeyi deneyin!"

Egzersizinizi güçlendirmek, kulaklığınızı takmak kadar kolay olabilir mi? Avustralya'daki Güney Queensland Üniversitesi'nde yapılan yeni araştırmaya göre, evet! 

Müziğin egzersiz üzerindeki etkileri üzerine yapılan yaklaşık 140 çalışma sonucunda araştırmacılar, fiziksel aktivite sırasında müzik dinlemenin performansı, oksijen kullanımını ve hatta egzersizden alınan zevki dahi etkilediğini ortaya koydu.

Müziğin sadece egzersiz sırasında olumlu duyguları güçlendirdiği değil, aynı zamanda hem daha verimli hem de eğlenceli bir antrenmanı özetleyen oksijen tüketimini artırdığı da araştırma sonuçları arasında yerini aldı. 

Peki fiziksel aktivite sırasında ne dinlemeliyiz?

Ne tür müzikler dinleyeceğiniz konusu tamamen yaptığınız aktiviteye bağlı. Mesela, mesafe koşusu gibi bir dayanıklılık aktivitesi yapıyorsanız, daha yavaş tempolu bir şarkı, daha uzun koşabilmeniz için daha yavaş bir kalp atış hızınızı korumanıza yardımcı olabilir.

Öte yandan, HIIT veya sprint gibi daha kısa, patlayıcı egzersizler yapıyorsanız, daha hızlı ritimde müzikler kalp atışınızın hızlanmasını sağlar.

Genel olarak fiziksel aktivite sırasında hızlı müziklerin dinlenmesinin daha iyi olduğu da yağılan çalışma sonuçlarında yer alıyor.

27/02/2021 13:09
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Spor, müzik dinlemek, yaşam
MANŞETLER

HK SAĞLIK

6 saat veya daha az uyumak demans riskini yüzde 30 artırıyor

HK SAĞLIK

Uluslararası bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, çalışma günlerinizi yaklaşık altı saat veya daha az uyuyarak geçirmeye çalışıyorsanız, beyninizi gelecekteki başarısızlıklara hazırlıyorsunuz. Orta yaşlardaki, yaklaşık 8 bin kişiyi 25 yıl boyunca takip eden araştırmacılar, yedi saatlik gece uykusuna kıyasla altı saat veya daha az uyku süresinin demansı (bunama) yüzde 30 artırdığını keşfetti.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.