Steve Jobs'a esin kaynağı olan mouse yaklaşık 179 bin dolara satıldı

ads ads ads ads ads
21/03/2023

ads
Steve Jobs'a esin kaynağı olan mouse yaklaşık 179 bin dolara satıldı

Amerikalı mucit Douglas Engelbart tarafından geliştirilen bir mouse (bilgisayar faresi) açık artırmada 178 bin 936 dolara (yaklaşık 3 milyon 900 bin TL'ye) satıldı.

Geliştirdiği ilk Apple mouse'unda Steve Jobs'a esin kaynağı olan üç tuşlu bu mouse ve beraber satışa çıkarılan bir komut cihazı, tahmin edilenin 12 kat üzerinde fiyata alıcı buldu.

Boston'daki RR müzayede şirketi, bu cihazlara toplam 14 bin 680 dolar değer biçmişti.

Engelbart'ın ilk geliştirdiği modellerden biri olan bu mouse'da, imleci (kursör) konumlandırmak için X ve Y eksenlere sinyal gönderen iki disk bulunuyor.

Daha sonraki mouse'larda bu disklerin yerine top ya da optik ışık kullanılmaya başlandı.Mouse ile aynı döneme ait beş tuşlu cihazda bilgisayara 31 farklı komut girilebiliyor.

Apple'ın geliştirdiği Motorola işlemcili Lisa, Grafiksel Kullanıcı Arayüzü'ne (GUI) sahip ilk bilgisayardı

1960'ların başından itibaren insan-bilgisayar etkileşimiyle ilgili çalışmalar yapan Engelbart, geliştirdiği mouse'unu 1968'de San Francisco'da düzenlediği bir konferansta tanıtmıştı.

"Tanıtımların Anası" olarak bilinen bu konferansta modern bilgisayar dünyasının temellerini oluşturan pek çok donanım ve yazılım sistemi tanıtılmıştı.

Engelbart'ın fikirleri büyük ilgi görmüştü ancak bnların ana akım haline gelmesi 10 yıldan uzun bir süre aldı.

Engelbart ve ekibindeki kişilerin çoğu 1970'lerin başında Xerox PARC'a katıldı. Ekip burada insan-bilgisayar etkileşimi çalışmalarına devam etti.

Apple'ın kurucularından Steve Jobs, buraya 1979'daki bir ziyaretinde mouse ve GUI konseptlerinin kullanıcı dostu olmasından etkilendi bunları sadeleştirilerek Apple bilgisayarlarında kullanmak istedi.

Xerox'un mouse'u çok pahalıydı (300 dolar), ayrıca sürüklenmesi zordu ve üç tuşluydu.

Jobs ise 15 dolara mal olacak basit, tek tuşlu bir mouse istiyordu.

Apple, 40 bin dolara SRI'dan Engelbart'ın mouse'unun patentini satın aldı ve Jobs, kafasındaki mouse için IDEO tasarım firmasıyla anlaştı.

Apple'ın toplu mouse'u ilk kez 1983'te o döneme göre çok pahalı olan Lisa bilgisayarlarıyla piyasaya çıktı.

Ancak bu mouse'lar, 1984'te daha ucuz bir model olan Macintosh'un piyasaya çıkmasıyla popüler hale geldi.

21/03/2023 16:33
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Steve Jobs, haber, kktc
MANŞETLER

HK YAŞAM

NASA'nın keşif aracı, Mars'ta güneş fırtınasının görüntülerini yakaladı

HK YAŞAM - TEKNOLOJİ

NASA'nın Mars keşif aracı Curiosity Rover, Kızıl Gezegen'de meydana gelen radyasyon patlamasıyla karşı karşıya kaldı. Uzay ajansı bu radyasyon dalgasının Curiosity Rover'ın Mars'ta 2012'deki inişinden bu yana tespit ettiği en büyük dalgalarından biri olduğunu belirtti. Ayrıca, NASA'nın 2024'ün sonlarında Mars'a yönelik yeni bir misyon planladığı ve ESCAPADE adlı ikiz uyduların Mars'ın yörüngesine gireceği ve uzay havasını gözlemleyeceği belirtiliyor. Bu misyon, gelecekteki gezegen keşiflerine önemli bilgiler sağlayacak.

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.