Stoltenberg: NATO Ukrayna'ya asker ve uçak göndermeyecek

ads ads ads
04/03/2022

ads
ads
Stoltenberg: NATO Ukrayna'ya asker ve uçak göndermeyecek

NATO Genel Sektreteri Stoltenberg Rusya Ukrayna savaşına ilişkin, "Bu Putin'in savaşı, bunu kendisi seçti" dedi. Daha kötü çatışmaların yaşanacağını belirten Stoltenberg, "NATO mukabele gücünü hazırlıyoruz" diye konuştu. Stoltenberg Ukrayna'ya NATO askerlerinin ve uçaklarının gönderilmeyeceğini söyledi.

Ukrayna - Rusya arasında savaş sürüyor... 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltengberg savaşa ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

NATO Genel Sektereteri, "Müttefikler NATO uçaklarının ve askerlerinin Ukrayna'da bulunmaması gerektiği konusunda hemfikir" sözleriyle Ukrayna'ya asker ve uçak gönderilmeyeceğini belirtti.

Stoltenberg, "Putin, şarta bağlamadan güçlerini çekmeli. Bu Putin'in savaşı bunu kendisi seçti ve barışçıl bir ülkeye saldırdı. NATO mukabele gücünü hazırlıyoruz. Biz savunmak için buradayız. Amacımız bu savaşın Ukrayna dışına taşmasının önüne geçmek. Kremlin'in amacı burada bir etki alanı yaratmak" dedi.

NATO'nun hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu öne süren Genel Sekteter, "Saldırının ardından Rusya en yüksek bedeli ödüyor" şeklinde konuştu. 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Putin'e, Ukrayna'daki savaşı derhal durdurması ve tüm kuvvetlerini koşulsuz olarak Ukrayna'dan geri çekmesi çağrısında bulundu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ukrayna'da ölüm ve yıkımın önümüzdeki günlerde daha kötü olmasının muhtemel olduğu konusunda uyardı.

Stoltenberg'in konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar: 

Bu savaş daha fazla yıkıma neden olmamalı. Topkeyün bir savaşa adım atmak istemiyoruz. O yüzden olabildiğince ağır yaptırımlar uygulayarak, olabildiğince destek vererek NATO güçlerinin orada yer almamasını sağlamaya çalışıyoruz.

Uçuşa yasak bölge daha fazla yıkıma neden olur. Ukrayna'ya hem finansal hem askeri yardım sağlıyoruz. Böylece Rusya işgalinin daha fazla ilerlemesini engelliyoruz. 

Bizim buradaki temel görevimiz NATO üyesi ülkeler altında yaşayan 1 milyar insanı korumak. NATO bu savaşın bir tarafı olursa daha fazla sivil zarar görür. 

Rusya çözüm bulmak için masaya oturmalı. NATO üyeleri 2014'ten beri Ukrayna'ya ekipman ve eğitim sağladı. 

04/03/2022 16:04
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: nato, ukrayna
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.