Stres Yeme Bozukluklarını Tetikliyor!

Akmanlar, yeme bozukluklarının psikolojik nedenlerini anlat

ads
ads
07/10/2019
HK

ads ads
Stres Yeme Bozukluklarını Tetikliyor!

Uzman Klinik Psikolog Zühre Akmanlar, Haber Kıbrıs Web TV’de  Özlem Boyar’ın hazırlayıp sunduğu Herşeyden Biraz programına konuk oldu. Zühre Akmanlar, yeme bozukluklarının psikolojik nedenlerini anlattı. Akmanlar, yeme bozukluklarının kadınlarda daha sık görüldüğünü ve özellikle stres ile mücadelede yetersiz kalan kişilerde  görüldüğünü belirtti.

 Anne-Babalar Dikkat!

Obezite’nin ve özellikle Anoreksiya Nevroza’nın,  ergenlik dönemlerinde başladığını anlatan Uzm. Klinik Psikolog  Akmanlar, anne-babaların yanlış tutumlarının ve çocuklukta yaşanan travmaların da yeme bozukluklarını tetiklediğini vurguladı. Zühre Akmanlar, anne babaların  çocuklarda problem çözme yetisinin gelişmesine yardımcı olmasının da önemli olduğunu ifade etti.

07/10/2019 12:17
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Akmanlar, Herşeyden Biraz, yeme bozuklukları, Uzman Klinik Psikolog Zühre Akmanlar, Haber Kıbrıs Web TV,  Özlem Boyar, psikolojik nedenler, haber, kıbrıs,
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Kurban Bayramı'nda bu hatalardan kaçının

HK SAĞLIK

Bu yıl Covid-19 pandemisinin gölgesinde kutlanacak olan Kurban bayramında sosyal mesafenin yanı sıra, hijyene ve beslenme kurallarına çok dikkat etmek gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman “Bayramın Covid-19 pandemi sürecine denk gelmesi nedeni ile bu süreçte gıda hijyenine dikkat etmek her zamankinden daha fazla önem kazanmakta. Aynı zamanda bayramlarda sıkça yapılan ve acil servislerde sonuçlanabilen beslenme hatalarından kaçınmak da son derece önemli” diyor.

Telefona Bakarken Başınızın Ağırlığı 20 Kiloya Çıkabilir

HK SAĞLIK

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs ( Covid -19) salgınında vaka sayısında yaşanan azalma ile birlikte alınan önlemler ile normalleşme adımları 1 Haziran itibariyle atılmaya başladı. Özellikle dijital bağımlılığın arttığı bu süreçte vücudun çatısını oluşturan, hareket etmemizi, sağlıklı nefes almamızı sağlayan ve kalp sağlığı ile sinirlerin korunmasında büyük öneme sahip omurga sağlığına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Hareketsiz bir yaşam tarzı ise bu sorunlara davetiye çıkarıyor. Öyle ki Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı, "2019 Türkiye Sağlık Araştırması" sonuçlarına göre geçen yıl 15 yaş ve üstü bireylerde en çok görülen hastalık türleri sırasıyla yüzde 29,7 ile bel ve yüzde 20,5 ile boyun bölgesi problemleri oldu.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.