Sucuoğlu, hatalar yapmışsa bedelini demokratik kurallar çerçevesinde ödemeliydi

ads ads ads
30/04/2022

ads
ads

Ali Baturay Ali Baturay


  Bu ülkede son zamanlarda yaşananlar, bu topluma yaşatılanlar “yeter artık” dedirtti.

  Gerçekten de “yeter artık”, çünkü toplum iradesi paspas oldu…

  Ne yani bir süreden beridir hükümetin yaşadığı anormalliklerin ve yeniden istifasına yol açan sürecin; “birkaç milletvekilinin kendi arasındaki kavgası, bakanlık isteği veya hükümetin küçük ortaklarının ilkeli tutumu” nedeniyle olduğunu mu düşünüyor herkes?

  Kim inanır ki buna? DP ve YDP için “100 Gün Şartnamesi” çok önemliymiş de güven oylaması öncesi Faiz Sucuoğlu imzalamadığı için hükümetten çekilme kararı almışlar.

  Sokağa çıkın sorun bakalım bir kişi inanacak mı bu komik gerekçeye?

  Sanki bu memlekette birbirimizi tanımıyoruz, hiçbir şeyi bilmiyoruz, duymuyoruz…

  Hiçbir gerekçe, kurultayla seçilmiş, halkın oylarıyla parlamentoya girmiş ve başbakan olmuş birisine “darbe yapmayı” gerektirmez ve bunu haklı kılmaz.

  Faiz Sucuoğlu, ne hata yaparsa yapsın, bir tür darbeyle saf dışı bırakılması, kırıntısı kalmış ülkemiz demokrasisi açısından yanlıştır, hatta felakettir, gelecekte yaşayacağımız çok kötü şeylerin kapısını aralamaktır.

  Faiz Sucuoğlu’nu biz de eleştirdik, hem de bazen çok sert bir şekilde… Bazen “Acımasızca eleştiriyorsunuz” dediler bize.

  Biz eleştirsek de onun müdahaleyle, darbeyle ekarte edilmesine karşıyız.

  Hatalar yaparsa ve bu hataları düzeltemezse, Sucuoğlu bedelini yine kendisi ödeyecekti bir şekilde, demokratik kurallar çerçevesinde.

  Kendi partisi içinden bazı arkadaşları ve hükümet ortakları tarafından arkasından bıçaklanması, UBP’li olsun veya olmasın hiç kimsenin, siyasi rakiplerinin bile istemeyeceği bir şeydir.

   Faiz Sucuoğlu, üyeleri tarafından ezici bir oy oranıyla parti başkanı seçildi, azınlık hükümetinin başarısızlığına rağmen de başında olduğu partisi seçimden yüzde 40’la birinci parti çıktı.

   Bu mesele Kıbrıslı Türklerin meselesidir, ortada bir hata veya sorun varsa da bu ülke insanının sorunudur…

   Müdahale edenler, bu oyunu kurgulayanlar, kurultayda üyelerin hata yapmış olduğunu düşünebilir ya da seçmenin erken genel seçimde ortaya çıkardığı sonucu da beğenmeyebilir ama bu sonuçlara saygı duymalıdır.

   Faiz Sucuoğlu meselesi kesinlikle Ankara’nın sorunu olamaz, olmamalıdır. Faiz Sucuoğlu, günahıyla, sevabıyla Kıbrıslı Türklerin meselesidir…

   Eğer Faiz Sucuoğlu hatalar yapıyorsa, bunun bir nedeni de göreve başladığı günden beridir baskı altına alınmasından, iradesine müdahale edilmesinden, mesela hükümetin göreve başlamasından 17 gün sonra kendi iradesi dışında Tahsin Ertuğruloğlu’nun kabineye sokulmasından ve sonrası benzer bazı krizlerden dolayıdır.

   Faiz Sucuoğlu, hep kendini Ankara’ya kanıtlamaya zorlanmış ama hiçbir zaman yaptıklarından memnun kalınmamıştır. Aksine bu durum tam bir kaosa dönüşmüştür.

   Bunlar halkın gözleri önünde yaşandı, bunları herkes biliyor ama söyleyemiyor.

   Yeter artık, artık bu gerçekleri herkes gördüğü gibi herkes söyleyebilmelidir de…

   “Bunun bir bedeli olur” diyebilirsiniz de bu toplumun ödediği bedel yetmedi mi?

    Halk perişan, iş çevreleri sorunlar içinde, ülke darmadağın, sorunlar çözüm bekliyor ama bakın nelerle uğraşıyoruz. Daha ne olsun ki?

   Faiz Sucuoğlu’nun ve bazı UBP milletvekillerinin üzeri çizilmiş… Eskiden ülkemizde sol kesimden bazı kişiler, birilerinin “marjinal” dediği bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin üzeri çizilirdi, şimdi sabah akşam Ankara’ya yaranmak için kendini yırtan UBP’lilerin üzeri çizilmeye başladı.

   Peki ama nereye varacak bu işin sonu? Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana bu ülkenin dengesi şaştı, ayarı kaçtı? Kurultaya müdahale, seçime müdahale, hükümete müdahale… Tadı tuzu kaçtı bu işlerin… Bu şekilde olmaz… Bu şekilde bir toplum yok sayılamaz. Bu durum ne bu ülkeye ne de Ankara’ya bir şey kazandırır. Tarih, bunun hata olduğunu yazacaktır…

    İşin üzüntü verici tarafı; kendine pozisyon yaratma heveslisi bazı UBP’lilerin ve DP ile YDP’nin de bu oyunun bir parçası olmasıdır.

    Hakkıyla bir yere gelmek yerine, kendince fırsatları değerlendirme derdinde olanların düştüğü durum da üzüntü vericidir ve kabul edilmezdir.

   Oyunun bir parçası olanlar unutmasın ki bugün Faiz Sucuoğlu’nun başına galen yarın onların da başına gelebilir.

    Ülkenin bu duruma gelmesinden vicdanları sızlamayanlar, başkasının acıları, zora düşmesi, mağdur olması üzerine statü kurmaya çalışanlar, hiçbir zaman mutlu olamayacaktır.

   Demokrasi dışı hiçbir hareket ne kişileri ne de toplumu mutlu edebilir.

DİĞER YAZILARI
30/04/2022 22:59
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Sucuoğlu, hatalar yapmışsa bedelini demokratik kurallar çerçevesinde ödemeliydi
MANŞETLER

HK Ali Baturay

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.