Sucuoğlu: Üretimi devam ettirmek için Türkiye’den katkı istedik

Haber Kıbrıs WEB TV’de “Markaj” programında Ali Baturay’ın sorularını cevaplandıran Faiz Sucuoğlu, hükümetin bir paket hazırlayıp geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti’ne gönderildiğini belirtti

ads
ads
06/04/2020

ads
ads
Sucuoğlu: Üretimi devam ettirmek için Türkiye’den katkı istedik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, ülkede üretimi devam ettirebilmek, iş yaşamını rahatlatmak için hükümet olarak Türkiye’den katkı talep ettiklerini söyledi.

Haber Kıbrıs WEB TV’de “Markaj” programında Ali Baturay’ın sorularını cevaplandıran Faiz Sucuoğlu, hükümetin bir paket hazırlayıp geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti’ne gönderildiğini belirtti.

Bir plan ve program dahilinde katkı istendiğini ifade eden Sucuoğlu, “Nerde hangi kalemde, neye ihtiyaç var, ne kadar süreli bir ihtiyaçtır?” hep bunları bakanlıkların ayrı ayrı çalıştığını, kendi bakanlığının da bir çalışma yaptığını vurguladı.

Sucuoğlu, “Türkiye’den bu talebimiz hibe midir, borç mudur?” sorusu üzerine, “Daha önce Türkiye’nin verdiği gibi... Adını ne koyarsanız… Türkiye sağ olsun” dedi.

“İçe yönelik üretimi teşvik ettirmek istiyoruz”

Hükümet olarak bir hesap kitap yaptıklarını, içe yönelik üretimi teşvik ettirebilmek, örneğin tarımı, hayvancılığı yürütebilmek için Türkiye’den yardım talep ettiklerini belirten Sucuoğlu, “Belli oldu ki, belli bir süre kendi kendimize yetmemiz gerekecek. Nedir yapacağımız? İşte bu iç dinamikleri döndürmek, üretime devam ettirmektir” dedi.

Turizm sektörü ve üniversitelerin, bu iki hizmet sektörünün devre dışı kalmasının zincirleme bir mağduriyet yarattığını ifade eden Sucuoğlu, “Turizmin ve üniversitelerin durmasıyla 50 farklı sektör olumsuz etkilendi” dedi.

“Türkiye’den bu katkı gelirse bizi çok rahatlatacak mı?” sorusuna Sucuoğlu, “Çok rahatlatmayacak ama belli bir süre zaman kazandıracak” cevabını verdi.

Sucuoğlu, “Virüs olayı bitmiş olsa, hiç olmazsa iç dinamikler çalışmaya başlayacak. Ekonominin yüzde 45- 60 çarkı yavaş yavaş dönmeye başlayacak. Sıkıntımız şu ki, dünya gibi biz de bu salgının ne kadar süreceğini bilmiyoruz” dedi.

“Türkiye’den sağlık malzemesi gelmeye devam ediyor”

Faiz Sucuoğlu, Türkiye’den sağlık malzemesi katkısının devam ettiğini kaydetti. Sucuoğlu, ”Sağ olsun Türkiye Cumhuriyeti, özellikle de Türkiye Sağlık Bakanlığı bu konuda büyük bir hassasiyet gösteriyor. Türkiye Cumhuriyeti, bu konuda sürekli olarak KKTC’ye gelen uçaklarla ya da sırf bu iş için giden uçakla, kargoyla bizlere sağlık malzemesi gönderiyor” diye konuştu.

06/04/2020 22:27
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Faiz sucuoğlu, haberkibris, kıbrıs haberleri türkiye, türkiye cumhuriyeti, Ak Parti, UBP-HP, Sucuoğlu: Üretimi devam ettirmek için Türkiye’den katkı istedik, kıbrıs, kktc,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.