Sudan'daki İngiliz diplomatlar ve ailelerinin tahliyesi tamamlandı

ads ads ads ads ads
23/04/2023

ads
Sudan'daki İngiliz diplomatlar ve ailelerinin tahliyesi tamamlandı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri, İngiliz diplomatlar ve ailelerinin Sudan'dan tahliyesini hızlı bir şekilde tamamladı" ifadelerini kullandı.

Sudan'da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) arasında 15 Nisan'da başlayan çatışmalar devam ederken, ABD ve Fransa'nın ardından İngiltere de Sudan'daki diplomatlarının tahliyesi için harekete geçti. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Sudan'daki diplomatların ve ailelerinin tahliyesinin tamamlandığını duyurdu. Tahliyelerin Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri tarafından çok hızlı bir şekilde gerçekleştiğini belirten Sunak, "Diplomatlarımızın bağlılığını ve bu zorlu operasyonu yürüten askeri personelin cesaretini takdirle karşılıyorum. Sudan'da akan kanın durması ve ülkede kalan İngiliz vatandaşlarının can güvenliğinin sağlanması için her yolu aramaya devam ediyoruz. Sivillerin çatışma bölgelerini terk etmesini sağlamak için tarafları silahlarını bırakmaya ve acil bir insani ateşkes uygulamaya çağırıyorum" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, en büyük önceliklerinin İngiliz vatandaşlarının güvenliğinin sağlanması olduğunu söyledi. Cleverly, Sudan'daki İngilizlere evlerindeki sığınaklarda kalma ve nerede bulunduklarını İngiltere Dışişleri Bakanlığı'na bildirmeleri tavsiyesinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin Hartum Büyükelçiliği'ndeki diplomatik operasyonların geçici olarak askıya alındığı belirtilerek, "Güvenliğinden sorumlu olduğumuz tüm ABD personeli ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler güvenli bir şekilde ülkeden tahliye edildi. Büyükelçiliklerimizden birindeki operasyonları askıya almak her zaman zor bir karar ancak personelimizin güvenliği bizlerin ilk sorumluluğu. Sudan Silahlı Kuvvetleri ile Hızlı Destek Kuvvetleri arasındaki çatışmanın artmasının ardından ortaya çıkan güvenlik sorunları nedeniyle bu geçici kararı aldık. Çatışma, çok sayıda sivilin ölümüne ve yaralanmasına neden oldu. Ayrıca çatışmalarda altyapı büyük hasar gördü. Tüm bunlar göz önüne alındığında büyükelçilik personelimiz için kabul edilemez riskler oluştu. ABD Silahlı Kuvvetlerini ve hükümet genelinde tahliye çalışmalarını yürüten ekipleri alkışlıyorum" ifadeleri kullanılmıştı.

23/04/2023 22:03
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK İNGİLTERE

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.