Sunat Atun gitti, bütün dertler bitti mi gerçekten?

ads ads ads
25/04/2022

ads
ads

Ali Baturay Ali Baturay


Hade bakalım Başbakan erdi muradına, görevden almak istediği Maliye Bakanını, biraz dolambaçlı yoldan olsa da görevden aldı.

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Maliye Bakanı Sunat Atun’un direkt görevden alınmasının önüne geçip, hükümetin istifasını kabul etti, istifa eden ama iki gün sonra yeniden kurulan hükümette bu kez Sunat Bey yer almadı, Olgun Amcaoğlu Maliye Bakanı oldu…

    Hade bakalım, Cumhurbaşkanı memnun, kendisinin direkt onayı yok bu görevden almaya, dolaylı yoldan olana onay verdi, hesap vermesi gereken yerlere karşı korkusu kalmadı, rahatladı.

    Başbakan Faiz Sucuoğlu da mesut mutlu, o da kendisine ayak bağı olan, söyledikleriyle zorda bıraktığına inanan Sunat Atun’u kabine dışı bıraktı.

   Sunat Bey dışında, kabinedeki hiç kimseye dokunmadı Faiz Bey…

   Hükümetin başarısızlıkları ve fiyaskolarının tek nedeni Sunat Bey mi acaba, yakında göreceğiz.

   Sunat Bey gitti, bütün dertler bitti mi gerçekten?

   E hade yapın o bir aylık elektrik indirimini olsun, hatta mademki Sunat Bey engelliyordu, bir aylık değil, altı aylık, bir yıllık indirim yapın olmaz mı?

   Bir aylık indirim yetmez Sayın Başbakan, bu astronomik rakamları kimse ödeyemez, işletmeleri batıracaksınız, kapısına kilit vuracak birçok işletme.

   Birçoğu da fiyatlarına yansıtacak yüksek elektrik girdisini, hayat daha da pahalı olacak.

   Hane halkı da ödeyemiyor, bir çaresini bulacak indirim yapacaksınız. KIB-TEK’i vatandaşlar batırmadı, görev alan hükümetleriniz, bakanlarınız, atadığınız yönetim kurulları batırdı.

   Sizin popülist yaklaşımlarınız nedeniyle yok seçimdi, yok kurultaydı, azar azar zam yapacağınıza beklettiniz, kurumu da zarar ettirdiniz şimdi ise tümünü birden astronomik olarak halka dayattınız, olmaz böyle şey, haksızlıktır, adaletsiz bir tutumdur bu.

   Alkollü içki indirimini de yapın artık, nasıl olsa Sunat Bey yok…

   Yeni Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, paydaşlarla konuşup alkollü içki indirimini yapacaklarını söyledi.

   Olgun Beyciğim, siz görevde değildiniz, size yüklenmek istemeyiz ama hükümetiniz astronomik zamları yaparken paydaşlarla konuşmayı akıl etmiyor da indirime sıra gelince mi paydaşlarla görüşecek?

   Keşke astronomik elektrik zammında ve alkollü içki zammında da paydaşlarla, iş çevreleriyle, sivil toplum örgütleriyle görüşseydiler.

  İş zamma geldi mi bas yüksek zammı, indirime gelince yok komite toplanacak, yok ekipler hesaplayacak, yok paydaşlarla konuşulacak…

  Biliyoruz maksadın zamana oynamak olduğunu, yemeyin bizi…

  E artık Sunat Atun gittiğine göre, Sayın Başbakan, Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolü bir zahmet kamuoyu ile paylaşsın.

  Protokolün kamuoyu ile paylaşılmasını da mı Sunat Bey engelliyordu, hade ama artık Sunat Bey yok, açıklayın bakalım.

  Önceki pazartesi günü akşamüzeri, taş çatlasa salı sabahı Sayın Başbakan protokolü, muhalefet liderlerine gönderecekti…

   Üzerinden bir hafta geçti, o akşamüzeri ve ertesi gün bir türlü olmadı, neden açıklamıyorsunuz? Protokolde izahatını veremeyeceğiniz bir şey mi var, korkunuz nedir?

   Korkunun ecele faydası yok, açıklayın, ha bugün ha bir hafta sonra ne fark eder ki? Sonuçta açıklamayacak mısınız?

   Hade hükümet değişikliğini de yaptınız, dönün yüzünüzü halka ve bu halk için, insanlarınız için faydalı işler yapın, ekonomide, sağlıkta, eğitimde, turizmde yapılacak yığınla iş var, iş yapın…

   Kendi içinizde kavga ediyorsunuz, bir söylediğiniz diğerini tutmuyor, verdiğiniz sözleri yerine getirmiyorsunuz, halen partizanca geçici istihdamı yapıyorsunuz, atamalarınız bitmedi gitti, üstelik atamaların çoğu özensiz, liyakat ilkelerine aykırı ve kıyak amaçlı…

   Vazgeçin bunlardan artık, vazgeçin de iş yapın… Pek ümidim yok doğrusu, birkaç gün sonra yine absürt bir durumla karşılaşmayacağımızı kimse söyleyemez, ülkeyi daha iyi yerlere getirecek icraat yapacaklarına da pek inancım yok…

   Bu hükümetin yaptıkları, yapacaklarının teminatıysa (ki azınlık hükümetinden bu yana başarısızlık ve saçmalıkta oldukça istikrarlı bu üç parti) yandık demektir, bu hızla giderlerse, yine başımıza bir erken seçim çıkacak. Hade bakalım, inşallah yanılan biz oluruz.

DİĞER YAZILARI
25/04/2022 22:24
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Ali BATURAY
MANŞETLER

HK Ali Baturay

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.