Suriye'den Pekin'e 20 yıl sonra ilk ziyaret

ads ads ads ads
21/09/2023

ads
Suriye'den Pekin'e 20 yıl sonra ilk ziyaret


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 12 yıllık iç savaşın başlangıcından bu yana ilk kez Çin’e gitti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Esad’ın cumartesi günü Hangzhou kentinde başlayacak olan Asya Olimpiyatları’nın açılış törenine katılacağını açıkladı.

Çin devlet televizyonu CCTV’ye göre Esad bugün Hangzhou’ya ulaştı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in de yarın şehre giderek Suriye lideri ve diğer devlet başkanlarıyla yemeğe katılması ve bazı ikili temaslarda bulunması bekleniyor.

Associated Press’in haberine göre Çin, mart ayında Suudi Arabistan ve İran arasında anlaşmaya arabuluculuk yapmasının ardından Ortadoğu’daki nüfuzunu bir süredir genişletiyor.

Pekin yüzbinlerce kişinin öldüğü ve ülkenin önemli bir kısmını harabeye çeviren iç savaşta Esad’ı desteklemeyi sürdürüyor.

Çin’in milyarlarca dolara mal olması beklenen Suriye’nin yeniden inşasında gelecekte önemli bir rol oynayabileceği belirtiliyor.

Suriye geçen yıl Çin’in altyapı projeleriyle gelişmekte olan bölgelerdeki nüfuzunu genişletmeyi amaçladığı “Tek Kuşak Tek Yol Girişimi”ne katılmıştı.

Suriye liderinin Çin seyahati, bu ülkeden Pekin'e 20 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk ziyaret.

Oğul Esad, en son 2004'te Çin'i ziyaret etmişti.

Çin Birleşmiş Milletler’de Esat yönetimine karşı kararları en sonuncusu 2020 Temmuz ayında olmak üzere sekiz kez veto etmişti.

21/09/2023 13:25
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Suriye’den Pekin’e 20 yıl sonra ilk ziyaret
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.