SÜTEK: Adamına göre süt verme konusu yaşanmamıştır

ads
ads
28/03/2020

ads
ads
SÜTEK: Adamına göre süt verme konusu yaşanmamıştır

Kıbrıs Türk Süt Endüstrisi Kurumu SÜTEK yaptığı yazılı açıklama ile YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı'nın süt pazarlama konusundaki eleştirisine yanıt verdi.

Arıklı, "Yani bu durumda bile partizanlık ve adam kayırmacılığı becerebiliyorsunuz ya, pes vallahi...
Adamına göre süt vermek nereden çıktı yahu?
Bir taraftan üreticiye "süt üretmeyin" diyeceksiniz, öbür taraftan peşin para ile hellim üreticisine süt vermeyeceksiniz öyle mi?
Yazıklar olsun... " şeklindeki sözlerine, SÜTEK "sektörde bugüne kadar adamına göre süt verme konusu yaşanmamaştır" sözleriyle karşılık verdi.

Açıklama şöyle;

Sayın Erhan Arıklı'nın SÜTEK'in süt pazarlama konusunda yaptığı eleştiri maalesef çok talihsiz bir açıklamadır.  Sektörde bugüne kadar adamına göre süt verme konusu yaşanmamıştır. 
SÜTEK'in süt pazarlama konusunda uyguladığı halihazırda bir sistem vardır. Bunun yanında Mahkemece hükme bağlanmış ve karar hükümlerine göre süt pazarlanan birkaç imalatçı vardır. Bu imalatçıların SÜTEK'e yüklü miktarlarda borçları bulunmaktadır. KKTC'nin yüce Mahkemeleri tarafından verilen kararlara göre ilgili imalatçıların süt alabilmeleri için hükme bağlanmış taksit meblağlarını bir tamam her ayın belirtilen günlerinde ödemeleri ve alacakları süt miktarına göre SÜTEK veznelerine peşin süt parasını yatırmaları gerekmektedir. 
Maalesef ülkede yaşanan kriz ortamını fırsat bilerek geçmiş mükellefiyetlerini aylardır yerine getirmeyen firmalar mevcut durumu fırsat bilerek süt almak istemektedirler. Fakat KKTC'nin bir hukuk devleti olduğunu ve Mahkeme kararlarının da geçerli olduğu bu dönemde bizlere düşen görev verilen kararlara uymaktır.
SÜTEK'in asli görevi süt üreticilerinin canla başla çalışarak büyük emeklerle üretmiş oldukları her bir damla sütün karşılığını onlara ödemektir. Dolaysıyla SÜTEK olarak toplanan ve pazarlanan sütlerin tahsilatını bir tamam yapmak ve süt üreticilerine hak ettikleri bedeli ödemek esastır.

28/03/2020 16:34
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: SÜTEK, sütek, haber
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.