Taçoy: Ülke menfaati için erken kurultay kararı aldık

UBP Genel Başkanlık görevine aday olan Hasan Taçoy, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ülkenin hükümetsiz kalmaması için kısa sürede 12 gün sonrası için kurultay kararı aldıklarını açıkladı

ads
29/10/2020
HK

ads
Taçoy: Ülke menfaati için erken kurultay kararı aldık

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Haber Kıbrıs Web TV’de yayınlanan Günaydın Ada programına katıldı ve Hüseyin Ekmekçi’nin sorularını yanıtladı.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanlık görevine aday olan Hasan Taçoy programda erken genel kurul, hükümet kurma ve erken seçim çalışmalarına değindi.

Seçim yerine hükümet

Hasan Taçoy, Halkın Partisi’nin hükümetten çekildiğine yönelik açıklamaları ile UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle parti başkanı ve başbakanlık görevinin boşta kalmasıyla oluşan hükümet krizi hakkında konuştu.

Taçoy, “Cumhurbaşkanlığı seçimini iki hafta önce kazandık. Elde edilen zaferin verdiği enerji ve halkın desteğinin arttığı bu süreçte bizim için en iyisi erken seçimdir ancak halka sorumluluğumuz var. Bu süreçte seçime gitmek yerine hükümet kurmak daha önemlidir” dedi.

UBP için iki hükümet formülü var

Genel Kurulun ardından hükümet kurma çalışmalarının başlayacağını anlatan Taçoy, kendi düşüncesine göre icraat yapmak için en doğrusunun “UBP-CTP” ve “UBP-HP”  olduğunu ifade etti.

CTP ile Kıbrıs sorunu hakkında görüş farklılıkları olduğunu ancak salgın ve ekonomik kriz nedeniyle ülkenin hükümetsiz kalmaması ve icraat yapılabilmesi için orta yolu bulabileceklerini söyledi.

Taçoy, UBP-HP hükümetinin de yeniden kurulabileceğini düşündüğünü anlatan “Akaryakıta zam yapılmaması konusunda geçen gün 3 HP’li bakanın imzası var. Hükümet aslında yenisi kurulana kadar devam eder” dedi.

Hükümet kurulamazsa seçime gidilecek

Belçika’da 1 buçuk yıl boyunca hükümet kurulamadığından dolayı mevcut hükümetin görevine devam ettiğine dikkat çeken Taçoy, “ Cumhurbaşkanı bu süreçte Bakanlar Kuruluna başkanlık edebilir” diye konuştu.

Taçoy, UBP’nin içinde olmadığı hükümet formüllerinin de olduğunu ancak bunların icraat yapmak yerine azınlık hükümeti şeklinde veya seçim hükümeti olacaklarını dile getirdi. Taçoy, “Bunu kimse tehdit olarak algılamasın. Hükümet kurulamazsa erken seçime gidilecek” dedi.

Kısa sürede kurultay kararı aldık

Taçoy,18 Ekim'de yapılan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminin ardından ülkenin hükümetsiz kalmaması için kısa sürede 12 gün sonrası için kurultay kararı aldıklarını ve 31 Ekim'de gerçekleşeceğini anlattı. 

Kurultayda 6-7 bin kişinin oy kullanmasını beklediğini anlatan Taçoy, çalışmalara da değinerek, “Seçim ayrı, devlet yönetimi ayrı. Bürokratlarım görev başında. Herkes mesai saatinde işini yapıyor” diye konuştu.

29/10/2020 15:25
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS:
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.