Taşlı: 'Fotoğraflarla anları ölümsüzleştirmek keyif verici'

Haber Kıbrıs Kültür Sanat ve Yaşam konuğumuz bu hafta Fotoğraf Sanatçısı Başar Taşlı...

ads ads ads ads
07/03/2023

ads
Taşlı: 'Fotoğraflarla anları ölümsüzleştirmek keyif verici'

Meltem Hasipoğlu ile Kültür Sanat ve Yaşam

Bu haftanın Haber Kıbrıs Kültür Sanat ve Yaşam konuğumuz Fotoğraf Sanatçısı Başar Taşlı. Doğa fotoğraflarıyla dikkat çeken Taşlı, ülkemizde ve uluslararası platformlarda aldığı ödüllerle başarısını taçlandırıyor.

Soru: Sizi tanıyabilir miyiz?

1976 yılında Lefkoşa’da doğdum. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde ekonomi eğitimi aldım. 2000 yılında Sanayi Dairesi’nde kamu görevlisi olarak çalışmaya başladım ve halen çalışmaya devam etmekteyim.  Keyif alarak yaptığım fotoğrafçılık ise hayatımda hep var. Bu anlamda kendimi geliştirmek ve eğitmek için çalışmaya devam ediyorum. Aynı zamanda ‘Diyafram Derneği’ne üyeyim. Kıbrıs’ta ilk olan Fotoğraf Dergisi 'Diyafram' ile belli aralıklarla fotoğraf severlerle buluşuyoruz.

Soru: Fotoğrafçılığa nasıl başladınız?

2004 yılında 5 mp’lik ilk digital fotoğraf makinemi aldım ve böylece fotoğraf serüvenim başlamış oldu. İlk başlarda amatörce ve rastgele fotoğraflar çekmekteydim. 2007 yılında ise ilk DSLR fotoğraf makinemi aldım. Zamanla fotoğraf çekmekten daha fazla keyif almaya başladım. O dönemlerde fotoğraf çekmek bu kadar yaygın değildi. Bu konuda yardım alabileceğim ve kendimi geliştirebileceğim kişi sayısı da fazla değildi. Gerek internetten gerekse de çevremdeki sayılı arkadaşlardan bir şeyler öğrenmeye çalışıyordum. Gün geçtikçe fotoğrafa olan ilgim de artıyordu. Tabi ki iş, fotoğrafı çekmekle de bitmiyor, bilgisayar başında onların düzenlenmesi (editlenmesi) de ayrı bir zaman ve bilgi gerektiriyordu. İnsan, yaptığı işi ve hobiyi severek yaparsa başarısız olma olasılığı pek fazla yoktur diye düşünüyorum.

Soru: Sizi en çok heyecanlandıran ve motive eden çekim konuları hangileri?

Bildiğiniz üzere fotoğrafın de pek çok dalı bulunmaktadır. Doğa, insan, kavramsal, belgesel vs.. Benim en keyif aldığım çekimler genel anlamda doğa çekimleridir. Bunların içerisinde makro fotoğrafçılığının ve kuş (ornito) fotoğrafçılığının ayrı bir yeri vardır. Manzara ve uzun pozlama fotoğrafçılığına da ilgi duymaktayım. Son zamanlarda kuş fotoğrafçılığına daha fazla zaman ayırıyorum. King Fisher (Yalı Çapkını) kuşlarına da ayrı bir ilgim var. Bunun sebebi ise bu kuşların inanılmaz aksiyonlar yaratmalarıdır. Sulak alanlarda yaşayan Yalı Çapkınları sudan balık avlayarak beslenmektedirler. Bu anları ölümsüzleştirmek bana çok büyük bir keyif vermektedir.  6. Aksa Fotofest Fotoğraf Yarışması’nda Yalı çapkını fotoğrafım  ‘doğa’ kategorisinde ‘The King’ adıyla birinci, serbest kategori de ise ‘zirvede’ adıyla  iki birincilik ödülü aldı.

Soru: Fotoğraf çekmeye başlayanlara önerileriniz neler?

Fotoğraf çekmenin belki de tek olumsuz tarafı, ekipmanların pahalı oluşudur. Fakat fotoğraf sanatına ilgi duyan veya yeni başlayacak olan arkadaşlara tavsiyem, öncelikle fotoğrafın hangi dalında bulunmak istediklerinin kararını vermeleri ve ona göre ekipman almalarıdır. Yani bir ürünü alırken bilinçli olarak almak çok önemli bir noktadır. Zamanla farklı objektifeler ve makineler edinebilirler. Işığınız bol olsun...

İşte Mart ayının etkinlikleri...

KONSER

Girne Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğu konseri 20 Mart'ta

Girne Belediyesi’nden Yaşlılar Haftası etkinliğinde Şef İhsan Gürel yönetimindeki Girne Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğu (TSM) 18 - 24 Mart YaşlılarHaftası kapsamında, 20 Mart tarihinde konser gerçekleştiriyor. Girne Amerikan Üniversitesi SpectrumSalonu’nda gerçekleştirilecek olan konser, Türk bestekâr ve ses sanatçısı Arif Sami Toker bestelerindenoluşuyor. Konser 20 Mart Pazartesi gecesi saat 20.00’de başlayacak konsere tüm halkın davetli olduğu açıklandı.

SERGİ

Lapta’da Cactus Gardens Art Gallery’de yer alacak sergi, 11 Mart Cumartesi günü açılacak.

Sergi, pazartesi, perşembe günleri ve 1 Nisan hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.Sergi, 9 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.Hikmet Uluçam, bu yılki “8. Cyclamen+” bahçe sergisini arka arkaya kaybettiği ablası Sergüzan Tamsel ve abisi Hüseyin Uluçam’ın anısına açıyor.

ARUCAD öğrencilerinin 2023 Güz Dönemi Sergisi açıldı.

Sergi ARUCAD Atölyeler Binasında 08.30 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. 

 

TİYATRO

Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu perdelerini ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ ile açıyor

Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde, ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ adlı oyunla perdelerini açıyor. Oyun Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu’nda saat 20.30’da sergilenecek.

Girne Belediyesi Kültür Sanat İşleri Bölümü’nden verilen bilgiye göre, oyun halka açık ve ücretsiz olarak sahnelenecek. Oyunu izlemek isteyenlerin 0392 650 01 00 veya 0533 849 89 47 telefonu arayarak rezervasyon yapmaları gerekiyor.

Nikolay Gogol’un yazdığı tek kişilik  ve tek perdelik oyun, İsmihan Yorgancı tarafından yönetilirken, oyunculuğu  Ömer Dündar üstleniyor. Müzik Direktörlüğünü Ufuk Aydoğan’ın yaptığı oyunda piyanoda İkra Yalçın, ışık tasarım uygulamalarında Mehmet Saygıer, sahne tasarım uygulamasında ise Cem Taşlıovalı yer alıyor.

Baraka Gençlik Tiyatrosu “Karanlıkta Işıldayanlar” oyunu ile 7-11 Mart'ta  perde diyor

Baraka Gençlik Tiyatrosu, 7 Mart'tan itibaren Radyum Kızlarını konu alan "Karanlıkta Işıldayanlar" adlı oyunu sahneleyecek.

7 Mart Salı ve 11 Mart Cumartesi tarihli oyunların geliri, “Melekler Takımı”nın öğrenci ve öğretmenleri anısına Gazimağusa TMK Okul Aile Birliği’ne bağışlanacak.

Baraka Kültür Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, derneğe bağlı Baraka Gençlik Tiyatrosu, Karanlıkta Işıldayanlar isimli oyunu 7-25 Mart arasında haftada iki kez sahneleyecek. İlk sahne 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle 7 Mart’ta sahnelenecek. Oyun Lefkoşa Surları içinde bulunan Arabahmet Kültür Evi’nde Salı ve Cumartesi saat 20.00’de başlayacak.

SANAT KURSLARI

LTB-EMAA Bahar dönemi kursları 4 Mart'ta başlıyor!

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ve Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) işbirliği ile düzenlenen bahar dönemi kursları 4 Mart Cumartesi günü başlıyor.Kurslar, farklı yaş gruplarındaki çocuklar için düzenlenirken, çocukların okul dışındaki zamanlarını eğitici ve keyifli bir şekilde değerlendirmelerine ve becerilerini geliştirmelerine olanak sağlanıyor.Kayıtlar LTB Dış İlişkiler Birimi’nden yapılacak. 2 ay sürecek ve EMAA binasında gerçekleştirilecek kurslar için ayrıntılı bilgi mesai saatleri içerisinde 22 85221 (dahili 1328) numaralı telefondan alınabilir.

KKTC’de  yayınlanan kitaplar….

Mete Hatay'ın "Kıbrıs Bitmeyen Yaz" kitabı çıktı.

Aytuğ F. Plümer'in kaleminden "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Kader Anı" kitabı çıktı

'Mağusa Sulak Alanları' (Gazimağusa Namık Kemal Lisesi öğrenci ve öğretmenleri)

Eralp Adanır “Memleketimizde Muhacir Yahudiler, 1946-1949” 

İsmail Bozkurt "Yusufçuklar Oldu mu?"

Gülden Plümer'in “Kaybolan Yalnız Onlar Değildi” isimli kitabın tanıtım ve imza etkinliği, 28 Ocak'ta

 

 

 

 

07/03/2023 09:42
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: başar taşlı, fotoğraf, sanatçı, doğa, ödül, kktc,
MANŞETLER

HK KÜLTÜR SANAT

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.