Tatar, Canberra'da Atatürk Anıtı’na çelenk sundu

ads ads ads ads ads
24/05/2024

ads
Tatar, Canberra'da Atatürk Anıtı’na çelenk sundu

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Canberra'da Atatürk Anıtı’na çelenk sundu

Atatürk Anıtı’na çelenk koymasının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, anıtın 1985 yılında 1. Dünya Savaşı sırasındaki Gelibolu seferinden 

70 yıl sonra, Türk Hükümeti ile Avustralya Hükümeti arasında, Çanakkale yarım adasında bir bölgeye ANZAK koyu ismi verildiğini, buna müteakip de Avustralya Hükümeti’nin karşılıklı olarak Çanakkale'de yaşanan savaş anısına "Anıt Bahçesinde" Atatürk Anıtının yapımına izin verildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Atatürk'ün, Avustralya'da saygı ile anıldığını vurguladı.

Atatürk’ün, Çanakkale'den geri ülkelerine dönmeyen ANZAK’lar için 1934 yılında, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törenlerde yaptığı konuşmada, ANZAK askerlerinin annelerine de hitap ederek, "orada ölen askerlerinin gözyaşlarınızı dindiriniz… Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır” ifadelerini kullandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Avustralya'da bu sözlerin takdirle karşılandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Avustralya’nın başkenti Canberra’daki temaslarını tamamlayarak Sydney'e hareket etti.  

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a Avustralya ziyareti sırasında, Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Özel Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Işıksal ve Dış Basın Sorumlusu Kerem Haser eşlik ediyor.

24/05/2024 14:35
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: ersin tatar
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.