Tatar: Guteress'e pozisyonumuzu yeniden ifade ettik

Tatar: Egemen ve uluslararası eşit statü talebimizin kabul edilmesi halinde kapsamlı görüşmelere geçilebileceğini söyledik

ads ads ads ads
25/09/2021

ads
ads
ads
Tatar: Guteress'e pozisyonumuzu yeniden ifade ettik

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesini değerlendirdi.

New York’tan BRT Ana Haber’e canlı yayın ile bağlanan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar “BM Genel Sekreteri Guterres ile BM Merkezi’nde yaptığımız görüşmede Kıbrıs konusuna ilişkin görüşlerimizi yeniden ifade ettik” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından bazı satır başları şöyle:
Kendisine son pozisyonumuzu ifade ettik. Meseleleri yakından izlediğimizi kaydettik. Egemen ve uluslararası eşit statü talebimizin kabul edilmesi halinde kapsamlı görüşmelere geçilebileceğini aksi takdirde kapsamlı görüşmelerin eski zeminde herhangi bir netice vermeyeceğini söyledik.

Karşı tarafın statükonun devamı konusundaki ısrarının gerçekçi olmadığını bizim pozisyonumuzun gerçekçi ve Kıbrıs’ın realitelerine göre bir pozisyon olduğunu izah ettim.

Guteress benim kanaatime göre bize sempati duyuyor, anlıyor fakat onun önündeki parametreler halen daha federasyondan bahsediyor. Ben de kendisine bunların gözden geçirilmesinin zamanı geldiğini söyledim.

Görüşmede ayıca, Cumhurbaşkanı Tatar Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlik, eşit uluslararası statü ve iki Devlet arasında kurumsal işbirliğine dayalı, Türkiye tarafından da desteklenen Kıbrıs Türk politikasını yeniden vurguladı.  

Genel Sekreter, görevi sona eren Üst Düzey BM yetkilisi Jale Holl Lute’un yerine atanacak yeni kişisel temsilci konusunda KIbrıs Türk tarafının görüşlerini de anlatan Cumhurbaşkanı Tatar’la bu konuda hemfikir olduğunu belirtti. 

Rum lider Anastasiadis’in üçlü görüşme öncesi atmosferi zehirleyici söylem ve faaliyetlerine atıfla Cumhurbaşkanı Tatar, Amerikan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoporos’un Türkevi’nin açılışına katılması nedeniyle Rum tarafınca yapılan saldırılar, GKRY Eğitim Bakanının ders kitaplarından, önce Atatürk sayfasının yırtılması sonra da kitapların toplatılması talimatını vermesi, Anastasiadis’in Genel Kurul’da yaptığı konuşmada Türkiye ve KKTC’ye karşı son derece saldırgan ve düşmanca bir ton ve suçlamalar kullanmasına dikkat çekerek bunların iki Halk arasındaki güven uçurumunu daha da derinleştirdiğini anlattı. 15 Temmuz 1974 Rum-Yunan darbesi sonrasında Güvenlik Konseyi’ne gelen Başpiskopos Makarios’un 19 Temmuz’da Konsey’de yaptığı konuşmada açıkça Yunanistan’ın Kıbrıs’ı işgal ettiğini ve cuntanın diktatörlüğünü Kıbrıs’a kadar yaydığını, bunun sonuçlarından hem Kıbrıslı Rumların hem de Kıbrıslı Türklerin zarar gördüğünü söylediğini hatırlattı. 

Tatar, Teknik Komiteler ve Güven Yaratıcı Önlemler bağlamında bunların daha etkili olabilmesi için iki tarafın kurumsal yetkililerinin katılımıyla ve iki Liderin desteğiyle çalıştırılması gerektiğini belirtti. Siyasi sorun ortadadır diye Kıbrıs’ta hayatın durmaması gerektiğini, Kıbrıs Türk tarafının bu konuda gerek Teknik Komiteleri gerekse belirli ilkeler çerçevesinde yürütülecek Güven Yaratıcı Önlemlerle ilgili faaliyetleri desteklediğini ifade etti. Tatar, bunun Genel Sekreterin önerdiği aşağıdan yukarıya doğru yaklaşımıyla da uyum içinde olduğunu ekledi. 

Genel Sekreter meseleleri biliyor. Pazartesi öğlen saatlerinde 3lü bir yemekte buluşacağız

25/09/2021 23:08
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: ersin satar, antonio guterres, kıbrıs sorunu, BM, New York, Nikos Anastasiades
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.