Cumhurbaşkanı Tatar New York’ta BM Genel Sekreteri Guterres İle Görüştü

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile biraraya geldi.

ads ads ads ads
25/09/2021

ads
ads
ads
Cumhurbaşkanı Tatar New York’ta BM Genel Sekreteri Guterres İle Görüştü

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile biraraya geldi.

New York saati ile 13.15’te (KKTC saatiyle 20.15) başlayan görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar sosyal medya hesabından “BMGenel Sekreteri Guterres ile BM Merkezi’nde yaptığımız görüşmede Kıbrıs konusuna ilişkin görüşlerimizi yeniden ifade ettik” açıklamasında bulundu.

Yarım saat kadar süren görüşmeye Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Özel Temsilci M. Ergün Olgun, Danışman Osman Ertuğ ve KKTC New York Temsilcisi Mehmet Dana da katıldı. Genel Sekreterin kendi makamında yer alan görüşmeye BM Genel Sekreteri Yardımcılarından Rosemary DiCarlo yanında diğer BM Yetkilileri de katıldı.

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Tatar Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlik, eşit uluslararası statü ve iki Devlet arasında kurumsal işbirliğine dayalı, Türkiye tarafından da desteklenen Kıbrıs Türk politikasını yeniden vurguladı.  

Genel Sekreter, görevi sona eren Üst Düzey BM yetkilisi Jale Holl Lute’un yerine atanacak yeni kişisel temsilci konusunda KIbrıs Türk tarafının görüşlerini de anlatan Cumhurbaşkanı Tatar’la bu konuda hemfikir olduğunu belirtti. 

Rum lider Anastasiadis’in üçlü görüşme öncesi atmosferi zehirleyici söylem ve faaliyetlerine atıfla Cumhurbaşkanı Tatar, Amerikan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoporos’un Türkevi’nin açılışına katılması nedeniyle Rum tarafınca yapılan saldırılar, GKRY Eğitim Bakanının ders kitaplarından, önce Atatürk sayfasının yırtılması sonra da kitapların toplatılması talimatını vermesi, Anastasiadis’in Genel Kurul’da yaptığı konuşmada Türkiye ve KKTC’ye karşı son derece saldırgan ve düşmanca bir ton ve suçlamalar kullanmasına dikkat çekerek bunların iki Halk arasındaki güven uçurumunu daha da derinleştirdiğini anlattı. 15 Temmuz 1974 Rum-Yunan darbesi sonrasında Güvenlik Konseyi’ne gelen Başpiskopos Makarios’un 19 Temmuz’da Konsey’de yaptığı konuşmada açıkça Yunanistan’ın Kıbrıs’ı işgal ettiğini ve cuntanın diktatörlüğünü Kıbrıs’a kadar yaydığını, bunun sonuçlarından hem Kıbrıslı Rumların hem de Kıbrıslı Türklerin zarar gördüğünü söylediğini hatırlattı. 

Tatar, Teknik Komiteler ve Güven Yaratıcı Önlemler bağlamında bunların daha etkili olabilmesi için iki tarafın kurumsal yetkililerinin katılımıyla ve iki Liderin desteğiyle çalıştırılması gerektiğini belirtti. Siyasi sorun ortadadır diye Kıbrıs’ta hayatın durmaması gerektiğini, Kıbrıs Türk tarafının bu konuda gerek Teknik Komiteleri gerekse belirli ilkeler çerçevesinde yürütülecek Güven Yaratıcı Önlemlerle ilgili faaliyetleri desteklediğini ifade etti. Tatar, bunun Genel Sekreterin önerdiği aşağıdan yukarıya doğru yaklaşımıyla da uyum içinde olduğunu ekledi. Genel Sekreter Guterres ise Kıbrıs Türk tarafının bu yaklaşımını destekler mahiyette konuştu. Dostane bir atmosferde geçen görüşmede 27 Eylül’de Anastasiadis’le yer alacak olan üçlü toplantı konusuna da değinildi.

.

25/09/2021 23:05
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: ersin tatar, Antonio Guterres, kktc, Kıbrıs konusu. BM. New York. Nikos Anastasiades
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.