Tatar, TMT mücahidi, gazi ve şehit yakınlarını ziyaret etti

ads ads ads ads ads
18/06/2024

ads
Tatar, TMT mücahidi, gazi ve şehit yakınlarını ziyaret etti

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kurban Bayramı vesilesiyle Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) mensubu Mehmet Çakır, TBK Gazisi Selami Savaş ile Mehmet Hüseyin Büyük, ayrıca Nahit Salih ve Hasan Nahit isimli şehitlerin yakınlarını ziyaret etti.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasına göre, Tatar ziyaretlerde yaptığı konuşmada geçmişte çok acılar çeken Kıbrıs Türkü’nün verdiği varoluş mücadelesi sayesinde bugün özgür ve bağımsız bir şekilde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde barış, huzur ve güven içinde yaşandığını söyledi.

 “Şehitlerimizi ne unuturuz, ne unuttururuz” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Mehmet Çakır’ın Baf’ın ilk gazisi olduğunu ve 3 kardeşinin de şehit olduğunu ifade etti.

20 Temmuz’da Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50’nci yılının kutlanacağını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, tek taraflı müdahale hakkından doğan askeri harekatın gerçekleşmemesi durumunda Kıbrıs’ın bir Helen Adası olacağını ve Mavi Vatan ile Gök Vatan’da Türkiye Cumhuriyeti’nin yetki alanları ve etkinliğinin ortadan kaldırılmış olacağını aktardı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü ve Türk askerinin varlığının devamına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, tek taraflı olarak Avrupa Birliği içinde yer alan Kıbrıs Rum Tarafıyla federasyon temelinde çözüm ile garantörlük ve askeri varlığın ortadan kalkacağını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteğiyle iki devletin işbirliğine dayalı bir çözüm siyasetini yürüttüğünü anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünün kabulüyle yeni ve resmi müzakerelere başlanacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, devlet olarak gazilerin ve şehit yakınlarının her zaman yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Şehit aileleri Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilen ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ederken, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yürüttüğü siyaseti desteklediklerini söyledi.

TMT Mehmet Çakır ile TBK Gazisi Selami Savaş gerçekleştirilen ziyaretin kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

 

18/06/2024 16:10
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Tatar, TMT mücahidi, gazi ve şehit yakınlarını ziyaret etti
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.