Tatar ve Erdoğan ortak basın açıklaması yaptı!

ads
22/08/2019

ads
ads
Tatar ve Erdoğan ortak basın açıklaması yaptı!

UBP-HP koalisyon hükümetinin kurulmasının ardından hükümet yetkilileri bugün ilk kez Ankara’ya resmi ziyaret gerçekleştirdiler.

Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın bugünkü son durağı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi idi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ilk olarak Başbakan Ersin Tatar ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan baş başa bir görüşme gerçekleştirdi ve ardından heyetlerarası görüşmeye geçildi…

Erdoğan: Bizler arama çalışmalarına aynı kararlılıkla devam edeceğiz

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye, KKTC güvenliği ve refahı için yürüttüğü çalışmalara devam edecektir. Kendi haklarımızı nasıl savunuyorsak KKTC’nin haklarını da savunmaya devam edeceğiz”dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye, KKTC güvenliği ve refahı için yürüttüğü çalışmalara devam edecektir. Kendi haklarımızı nasıl savunuyorsak KKTC’nin haklarını da savunmaya devam edeceğiz.”dedi.

Kıbrıs’taki sorunun ortaya çıkması ve bugüne gelmesinin Rumların uzlaşmaz tutumundan kaynaklandığını ifade eden Erdoğan, Rumların kanlı saldırılarıyla adayı ele geçirme çabalarını bugün de ekonomik ve siyasi baskı uygulayarak yapmaya çalıştığını söyledi.

AB’nin, verdiği hiçbir sözü tutumayan Rumların yayında yer almasının kendi ayıbı olduğunu ifade eden Tayyip Erdoğan, “Annan Planı referandumu” sonrası Kıbrıs Türkü sözünde dururken, Rumların sözünde durmaması ama, buna karşın Güney Kıbrıs’ın AB alınması, Kuzey Kıbrıs’ın ise dışlanmasıyla başlayan ayıbın bugün hala devam ettiğine vurgu yaptı.

Konuşmasında Doğu Akdeniz’de hidrokarbon aranması konusuna da değinen Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “ Her ne söylenirse söylensin bizi ilgilendirmez .Bizler arama çalışmalarına aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’ yi yok sayan hiçbir proje hayata geçirilemez. Bu kararlılığımızı sınamak isteyenler bugüne kadar derslerini almışlardır” dedi.

İçinden geçilen süreçte asıl önemli olanın Kıbrıs Türklerinin içlerinde birlik ve dayanışmayı güçlü tutması olduğuna vurgu yapan Erdoğan, “ Rumların oyunları artık hepimizin malumudur. Kıbrıs Türk yöneticilerinin ve hiçbir Kıbrıs Türkünün bu oyunlara kanmayacağına inanıyorum. Bugünkü görüşmede KKTC hükümetinin bu konudaki dirençli tutumunu görmekten mutluyum.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de haksız ve adaletsiz bir yaklaşıma müsade etmeyeceğine de vurgu yapan Türkiye Cumhurbaşkanı, Rum Kesimi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Kesimi’ni tanımayan tavrının, Kuzeyde bir toplum ve bir devlet olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğine de işaret etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını, “Kıbrıslı dostlarımızı bugün ülkemizde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu dile getirir, Kıbrıs Türkünü en kalbi duygularımla selamlarım” diyerek tamamladı.

Tatar: Kıbrıslı Türkler Türkiye’nin tek taraflı müdahale hakkında ısrarcı olacaktır

Başbakan Ersin Tatar ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türkünün ekonomik alanda itici güç olan özellikle turizm ve eğitim alanlarında daha da çaba harcayarak ülkenin refahını artırmaya çalışacaklarını, Türkiye’den gelen içme ve kullanma suyu olan can suyunun da özellikle tarımsal faaliyetlerin artması için önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin KKTC’nin haklarını savunmak için ortaya koyduğu çalışmaların kendilerine güç verdiğini kaydeden Tatar, Kıbrıs Türkü ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarının korunması için Türkiye’nin yürüttüğü hidrokarbon arama çalışmalarının kendilerine güven verdiğini söyledi.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Başbakan Ersin Tatar, “Hükümetimiz federal temelde yapılacak bir görüşmenin artık umut vermediği inancındadır. Görüşme başlayacaksa bir zemin olması ve Cranst Montana’da bırakılan noktadan başlamasının anlamlı olmayacağı düşüncesindedir. Başlayacak bir görüşme sonuç odaklı olmalıdır” dedi.

Kıbrıslı Türklerin her zaman barıştan ve bir anlaşmadan yana olduğunu anımsatan Başbakan, ancak Kıbrıs Türkünün Türkiye’nin garantörlüğünden vazgeçmenin asla mümkün olmayacağını vurguladı.

Ersin Tatar, “Kıbrıslı Türkler Türkiye’nin tek taraflı müdahale hakkında ısrarcı olacaktır. Biz Türkiye’ye her zaman güvendik ve güvenmeye devam edeceğiz. Gelinen aşamada Doğu Akdeniz’de daha da güçlenerek Türkiye ile birlikte bölgede daha güvenli hale gelmek istiyoruz. Kendi halkımızı güçlendirmek refah bir yaşam sunmak için gece gündüz çalışmak zorundayız. Turizmin, tarımın, eğitim sektörlerini daha da verimli hale getirebilmek en büyük amacımızdır”dedi.

Başbakan Ersin Tatar, sözlerini “ Bugün Ankara’dan çok mutlu ayrılıyoruz. Bir kez daha sizlere şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz” diyerek tamamladı.

22/08/2019 21:11
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Tatar ve Erdoğan ortak basın açıklaması yaptı!, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.