Tatar'dan önemli açıklama

ads
18/07/2019

ads
Tatar'dan önemli açıklama

Başbakan Ersin Tatar , Türkiye, Harp Malülü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Genel başkanıı Mustafa Işık ve bölge başkanları ile Şehit Aileleri  ve Malül Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan’ı kabul etti.

Mustafa Işık, 20 Temmuz Barış Hareketı’nın 45’inci yılında Kuzey Kıbrıs’ta bulunmaktan onur duyduğunu belirterek, KKTC’nin anavatan Türkiye ile birlikte ebediyete kadar hür ve bağımsız bir şekilde yaşamaya devam edeceğine inandığını ifade etti.

Başbakan Tatar da Türkiye Cumhuriyeti’nin her hal ve şartta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin arkasında olmasından mutluluk duyduğunu belirtti.

Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına da değinen Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin  bir kez daha Doğu Akdeniz’de ne kadar önemli bir devlet olduğunun ortaya çıktığını ifade etti.

Tatar, “ Doğu Akdeniz’de önemli bir takım hidrokarbon yatakları bulunduğu ortaya çıkmıştır. Çeşitli devletler, kurum kuruluşlar Rum yöneticilerle bir takım anlaşmalar yaparken, Türkiye Cumhuriyeti devleti de bu konularda hak ve çıkarların korunması için önemli adımlar atmıştır. Dolayısıyla 45. Yıldönümde barış harekatının ne kadar isabetli bir harekat olduğu ortaya çıkmıştır.

45 yıl sonra bu bölgede Türkiye ile birlikte, Kıbrıs Türk halkının hak, çıkar ve esenliğinin  korunması  için ne kadar önemli bir pozisyon aldığını göstermektedir . Çünkü Doğu Akdeniz’de hakimiyet kurmak elbette deniz yetki alanları içerisinde egemenlik haklarının korunması ve Türkiye ile KKTC’nin işbirliğinde bazı haklarının aranmasının mümkün olduğu ortaya çıkmıştır” dedi.

(BRT)

18/07/2019 18:45
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: ersin tatar, haber, kktc
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.