TC Merkez Bankası TL zorunlu karşılıkları artırdı

Merkez Bankası, TL zorunlu karşılık oranlarını tüm vadelerde 200 baz puan artırarak yeni bir sıkılaştırma adımı attı. Bu adım, yabancı para birimleri karşısında TL'nin değeri için olumlu olarak değerlendiriliyor. TL mevduat faizleri de artabilir.

ads ads ads ads
24/02/2021

ads
ads
TC Merkez Bankası TL zorunlu karşılıkları artırdı

TC Merkez Bankası (TCMB), TL zorunlu karşılık oranlarının her vadede 200 baz puan artırdı. Para politikasında yeni bir sıkılaştırma adımı olan karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yurt dışı banka mevduatları ve katılım fonları hariç 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduat/katılım fonları için zorunlu karşılık oranı yüzde 3 olurken, 1 yıla kadar vadeliler için yüzde 4, vadesi 6 aya kadar olanlar için yüzde 6 oldu.

Yurtdışı bankaların dahil olduğu mevduat ve katılım fonlarında ise zorunlu karşılık oranları 1 yıla kadar yüzde 8 olurken, 3 yıla kadar vadelilerde yüzde 5,5 oldu. 3 yıldan uzun vadelilerde ise zorunlu karşılık oranları yüzde 3 olarak değiştirildi.

Değişiklikler 19 Şubat’tan geçerli olmak üzere bugün yürürlüğe girdi.

Uzmanlar, kararı TL için pozitif olarak değerlendiriyor. Bankaların TL mevduat faizlerinde artışa gidebileceği belirtiliyor.

TCMB’nin eski baş ekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, karara ilişkin Twitter hesabından paylaştığı yorumunda “TCMB yaptığı faiz artışlarının sıkılaştırıcı etkisini güçlendirmek amacıyla zorunlu karşılıkları artırmış görünüyor. Bu karar kredi ve mevduat faizlerini sınırlı (0,1 puan) artırabilir” dedi.

24/02/2021 08:47
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: TC Merkez Bankası, ekonomi, haber
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.