HABER KIBRIS

TC Merkez Bankası'ndan döviz açıklaması geldi

Doların 4.50 lirayı aşmasıyla Türkiye Merkez Bankası devreye girdi.

ads
16/05/2018

TC Merkez Bankası'ndan döviz açıklaması geldi

Türkiye Merkez Bankası önce yazılı açıklama yaparak piyasada oluşan sağlıksız fiyat oluşumlarını takip ettiğini ve gerekli adımları atacağını duyurdu. Dolar 4.45 liraya kadar geriledi. Ardından devreye Mehmet Şimşek girdi piyasa ekonomisinin tek uygulanabilir seçenek olduğuna dikkat çekti. Dolardaki yükselişe karşı son hamle TC Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğinin açıklanması oldu. Bu üç adım doları 10 kuruş geriletmeyi başardı. Dolar şu an 4.40 lira seviyelerinde. Euro 5,23 - 5,24 seviyesinde işlem görüyor. Sterlin ise 5,06'dan 5,99'a geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiğini bildirdi.

Açıklamada "Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır" dendi.

Açıklama sonrası dolar tarihi zirve seviyelerden 4,40'lara kadar geriledi. Ancak ekonomi zirvesi olmayacağı beklentisiyle yeniden 4,42 seviyesine yükseldi.

HAREKETLİ DAKİKALAR

Açıklamadan dakikalar sonra Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, AK Parti Genel Merkezi'ne geldi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın Genel Merkez'deydi. 

Bakanların da Genel Merkez'de olması 'ekonomi zirvesi mi toplanacak' sorusunu gündeme getirdi. Ancak son bilgiler Çetinkaya'nın İran Cumhurbaşkanı'nın özel temsilcisiyle yapılacak görüşmeye katılacağı yönünde. Çetinkaya'nın yerli paraların kullanımına yönelik anlaşma dolayısıyla Genel Merkez'de olduğu söyleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Çetinkaya'nın bir araya gelmesi söz konusu olabil

Bu habere tepkiniz:
TAGS: döviz, dolar, euro, sterlin, Merkez Bankası, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK DÜNYA

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems